Wrakseljen op de Olympyske Simmerspullen 2008

It Olympysk Wraksel stadion fan Peking 2008

De Olympyske Spullen fan de XXIXe Olympiade waarden fan 8 oant en mei 24 augustus 2008 hâlden yn Peking, de haadstêd fan Sina. It wrakseljen hie plak yn it China Agricultural University Gymnasium.

ManljuBewurkje

Gryksk-RomeinskBewurkje

Klasse lân   llân   lân  
oant 55 kg   RUS Nazir Mankiev   AZE Rovshan Bayramov   ARM
  KOR
Roman Amoyan
Park Eun-Chul
oant 60 kg   RUS Islambek Albiev   AZE Vitaly Rahimov   KAZ
  KGZ
Nurbakyt Tengizbayev
Ruslan Tumenbaev
oant 66 kg   FRA Steeve Guenot   KGZ Kanatbek Begliev   BLR
  UKR
Mikhail Siamionan
Armen Vardanjan
oant 74 kg   GEO Manoetsjar Kvirkelia   CHN Yongxiang Chang   FRA
  BUL
Christophe Guenot
Yavor Yanakiev
oant 84 kg   ITA Andrea Minguzzi   HUN Zoltán Fodor   TUR
Nazmi Avluca
oant 96 kg   RUS Aslanbek Khustov   GER Mirko Englich   USA
  KAZ
Adam Wheeler
Asset Mambetov
oant 120 kg   CUB Mijail López   RUS Khasan Barojev   LTU
  ARM
Mindaugas Mizgaitis
Yuri Patrikejev

Frije StylBewurkje

Klasse lân   llân   lân  
oant 55 kg   USA Henry Cejudo   JPN Tomohiro Matsunaga   RUS
  BUL
Besik Kudukhov
Radoslav Velikov
oant 60 kg   RUS Mavlet Batirov   UKR Vasyl Fedorysjyn   IRI
  JPN
Morad Mohammadi
Kenichi Yumoto
oant 66 kg   TUR Ramazan Şahin   UKR Andriy Stadnik    IND
  GEO
Sushil Kumar
Otar Toesjisjvili
oant 74 kg   RUS Buvaisar Saitiev   UZB Soslan Tigiev   BLR
  BUL
Murad Gaidarov
Kiril Terziev
oant 84 kg   GEO Revaz Mindorasjvili   TJK Yusup Abdusalomov   UKR
  RUS
Taras Danko
Georgy Ketoyev
oant 96 kg   RUS Shirvani Muradov   KAZ Taimuraz Tigiyev]   AZE
  GEO
Khetag Gazyumov
Giorgi Gogsjelidze
oant 120 kg   UZB Artur Taymazov   RUS Bakhtiyar Akhmedov   SVK
  KAZ
David Musuľbes
Marid Mutalimov

FrouljuBewurkje

Frije StylBewurkje

Klasse lân   llân   lân  
oant 48 kg   CAN Carol Huynh   JPN Chiharu Icho   UKR
  AZE
Irini Merleni
Mariya Stadnik
oant 55 kg   JPN Saori Yoshida   CHN Li Xu   COL
  CAN
Jackeline Rentería
Tonya Verbeek
oant 63 kg   JPN Kaori Icho   RUS Alena Kartashova   USA
  KAZ
Randi Miller
Yelena Shalygina
oant 72 kg   CHN Jiao Wang   BUL Stanka Zlateva   JPN
  POL
Kyoko Hamaguchi
Agnieszka Wieszczek

WegeringBewurkje

De Sweedske wrakseler Ara Abrahamian hie de brûnzen medalje wûn yn de klasse oant 84 by it Gryksk-Romeinsk wrakseljen mar by de medaljeseremoanje stapte hy mei de medalje dy't hy krekt dêrfoar krigen hie fan it poadium ôf, lei de medalje op de wrakselmatte en is dêrnei de seal útrûn, út protest tsjin de arbitraazje tidens syn heale finale. It YOK hat dêrop besletten him út de útslach te skrassen om't sy it in skeining fan de olympyske gedachte, en respektleas foar alle oare wrakslers oer fûnen. Syn medalje wurdt net oan in oare wrakselder takend.

MedaljespegelBewurkje

 Plak  Lân NOK       Totaal
1 Ruslân   RUS 6 3 2 11
2 Japan   JPN 2 2 2 6
3 Georgje   GEO 2 0 2 4
4 Sina   CHN 1 2 0 3
5 Oezbekistan   UZB 1 1 0 2
6 Feriene Steaten   USA 1 0 2 3
7 Kanada   CAN 1 0 1 2
7 Frankryk   FRA 1 0 1 2
7 Turkije   TUR 1 0 1 2
10 Kuba   CUB 1 0 0 1



Wrakseljen op de Olympyske Simmerspullen
Atene 1896 | Saint Louis 1904 | Londen 1908 | Stokholm 1912 | Antwerpen 1920 | Parys 1924 | Amsterdam 1928 | Los Angeles 1932 | Berlyn 1936 | Londen 1948 | Helsinky 1952 | Melbourne 1956 | Rome 1960 | Tokyo 1964 | Meksiko 1968 | München 1972 | Montreal 1976 | Moskou 1980 | Los Angeles 1984 | Seoul 1988 | Barselona 1992 | Atlanta 1996 | Sydney 2000 | Atene 2004 | Peking 2008 | Londen 2012 | Rio de Janêro 2016 |
wizigje


Olympyske Simmerspullen 2008
Atletyk | Baanhurdfytse | Badminton | Basketbal | Berchfytse | Bôgesjitte | Bokse | Dykhurdfytse | Follybal | Fuotbal | Fytskrosse | Gewichtheffe | Gymnastyk | Hânbal | Hokky | Honkbal | Hurdsile | Hynstesport | Judo | Kanofarre | Keunstdûke | Moderne Fiifkamp | Roeie | Sjitsport | Skermje | Softbal | Strânfollybal | Swimme | Syngroanswimme | Taekwondo | Tafeltennis | Triatlon | Tennis | Wetterpolo | Wrakselje |
wizigje