Haadmenu iepenje

Atletyk op de Olympyske Simmerspullen 1964

National StadiumBewurkje

It National Stadium waard yn 1958 boud foar de Aziatyske Spullen op it plak fan it eardere Meiji Shrine Outer Park Stadium dat yn 1924 boud waard mei plak foar 65.000 taskôgers. It Meiji Shrine Outer Park Stadium waard yn 1956 ôfbrútsen. It National Stadium hat plak foar 71.600 taskôgers. Yn 1964 wie it it haadstadion foar de Olympyske Simmerspullen.

UtslaggenBewurkje

EstafetteBewurkje

4x100 meterBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Tiid
  Paul Drayton
Gerald Ashworth
Richard Stebbins
Bob Hayes
  USA 39.0 WR
  Andrzej Zieliński
Wiesław Maniak
Marian Foik
Marian Dudziak
  POL 39.3
  Paul Genevay
Bernard Laidebeur
Claude Piquemal
Jocelyn Delecour
  FRA 39.3
Froulju
# Atleet Lân Tiid
  Teresa Ciepły
Irena Kirszenstein
Halina Górecka
Ewa Kłobukowska
  POL 43.6 WR
  Willye White
Wyomia Tyus
Marilyn White
Edith McGuire
  USA 43.9
  Janet Simpson
Mary Rand
Daphne Arden
Dorothy Hyman
  GBR 44.0

4x400 meterBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Tiid
  Ollan Cassell
Michael Larrabee
Ulis Williams
Henry Carr
  USA 3:00.7 WR
  Timothy Graham
Adrian Metcalfe
John Cooper
Robbie Brightwell
  GBR 3:01.6
  Edwin Skinner
Kenneth Bernard
Edwin Roberts
Wendell Mottley
  TRI 3:01.7

HurdrinneBewurkje

100 meterBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Tiid
  Bob Hayes   USA 10.0 WR
  Enrique Figuerola   CUB 10.2
  Harry Jerome   CAN 10.2
Froulju
# Atleet Lân Tiid
  Wyomia Tyus   USA 11.4
  Edith McGuire   USA 11.6
  Ewa Kłobukowska   POL 11.6

200 meterBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Tiid
  Henry Carr   USA 20.3 OR
  Paul Drayton   USA 20.5
  Edwin Roberts   TRI 20.6
Froulju
# Atleet Lân Tiid
  Edith McGuire   USA 23.0 OR
  Irena Kirszenstein   POL 23.1
  Marilyn Black   AUS 23.1

400 meterBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Tiid
  Michael Larrabee   USA 45.1
  Wendell Mottley   TRI 45.2
  Andrzej Badeński   POL 45.6
Froulju
# Atleet Lân Tiid
  Betty Cuthbert   AUS 52.0 WR
  Ann Packer   GBR 52.2
  Judy Amoore   AUS 53.4

800 meterBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Tiid
  Peter Snell   NZL 1:45.1 OR
  Bill Crothers   CAN 1:45.6
  Wilson Kiprugut   KEN 1:45.9
Froulju
# Atleet Lân Tiid
  Ann Packer   GBR 2:01.1 WR
  Maryvonne Dupureur   FRA 2:01.9
  Marise Chamberlain   NZL 2:02.8

1500 meterBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Tiid
  Peter Snell   NZL 3:38.1
  Josef Odložil   TCH 3:39.6
  John Davies   NZL 3:39.6

5000 meterBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Tiid
  Bob Schul   USA 13:48.8
  Harald Norpoth   EUA 13:49.6
  William Dellinger   USA 13:49.8

10.000 meterBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Tiid
  Billy Mills   USA 28:24.4 OR
  Mohammed Gammoudi   TUN 28:24.8
  Ron Clarke   AUS 28:25.8

HordenBewurkje

80 meterBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Tiid
Froulju
# Atleet Lân Tiid
  Karin Balzer   EUA 10.5
  Teresa Ciepły   POL 10.5
  Pam Kilborn   AUS 10.8

110 meterBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Tiid
  Hayes Jones   USA 13.6
  Blaine Lindgren   USA 13.7
  Anatoli Mikhailov   URS 13.7

400 meterBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Tiid
  Rex Cawley   USA 49.6
  John Cooper   GBR 50.1
  Salvatore Morale   ITA 50.1

3000 meter steeplechaseBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Tiid
  Gaston Roelants   BEL 8:30.8 OR
  Maurice Herriott   GBR 8:32.4
  Ivan Beljajev   URS 8:33.8

MaratonBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Tiid
  Abebe Bikila   ETH 2:12:11.2 WR
  Basil Heatley   GBR 2:16:19.2
  Kokichi Tsuburaya   JPN 2:16:22.8

HurdwandeljeBewurkje

20 kmBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Tiid
  Kenneth Matthews   GBR 1:29:34.0 OR
  Dieter Lindner   EUA 1:31:13.2
  Vladimir Goloebnitsji   URS 1:31:59.4

50 kmBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Tiid
  Abdon Pamich   ITA 4:11:12.4 OR
  Paul Nihill   GBR 4:11:31.2
  Ingvar Pettersson   SWE 4:14:17.4

FierspringeBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Ofstân
  Lynn Davies   GBR 8.07 m
  Ralph Boston   USA 8.03 m
  Igor Ter-Ovanesjan   URS 7.99 m
Froulju
# Atleet Lân Ofstân
  Mary Rand   GBR 6.76 m WR
  Irena Kirszenstein   POL 6.60 m
  Tatjana Sjtsjelkanova   URS 6.42 m

Hink-stap-springeBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Ofstân
  Józef Szmidt   POL 16.85 m OR
  Oleg Fedosejev   URS 16.58 m
  Viktor Kravtsjenko   URS 16.57 m

HeechspringeBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Hichte
  Valeri Broemel   URS 2.18 m OR
  John Curtis Thomas   USA OR 2.18 m
  John Rambo   USA 2.16 m
Froulju
# Atleet Lân Hichte
  Iolanda Balaş   ROU 1.90 m OR
  Michele Brown   AUS 1.80 m
  Taisija Tsjentsjik   URS 1.78 m

HeechljeppeBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Hichte
  Fred Hansen   USA 5.10 m OR
  Wolfgang Reinhardt   EUA 5.05 m
  Klaus Lehnertz   EUA 5.00 m

KûgelstjitteBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Ofstân
  Dallas Long   USA 20.33 m OR
  Randy Matson   USA 20.20 m
  Vilmos Varjú   HUN 19.39 m
Froulju
# Atleet Lân Ofstân
  Tamara Press   URS 18.14 m OR
  Renate Garisch-Culmberger   EUA 17.61 m
  Galina Zybina   URS 16.45 m

KûgelslingerjeBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Ofstân
  Romuald Klim   URS 69.74 m OR
  Gyula Zsivótzky   HUN 69.09 m
  Uwe Beyer   EUA 68.09 m

DiskussmiteBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Ofstân
  Al Oerter   USA 61.00 m OR
  Ludvík Daněk   TCH 60.52 m
  Dave Weill   USA 59.49 m
Froulju
# Atleet Lân Ofstân
  Tamara Press   URS 57.27 m OR
  Ingrid Lotz   EUA 57.21 m
  Lia Manoliu   ROU 56.97 m

SpearsmiteBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Ofstân
  Pauli Nevala   FIN 82.66 m
  Gergely Kulcsár   HUN 82.32 m
  Jānis Lūsis   URS 80.57 m
Froulju
# Atleet Lân Ofstân
  Mihaela Peneş   ROU 60.54 m
  Márta Rudas-Antal   HUN 58.27 m
  Jelena Gortsjakova   URS 57.06 m

MearkampBewurkje

FiifkampBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Punten
Froulju
# Atleet Lân Punten
  Irina Press   URS 5246 WR
  Mary Rand   GBR 5035
  Galina Bystrova   URS 4956

TsienkampBewurkje

Manlju
# Atleet Lân Punten
  Willi Holdorf   EUA 7887
  Rein Aun   URS 7842
  Hans-Joachim Walde   EUA 7809

MedaljespegelBewurkje

De top tsien fan lannen dy't by it atletyk medaljes wûn ha tidens de Olympyske Simmerspullen fan 1964.

 Plak  Lân NOK       Totaal
1 Feriene Steaten   USA 14 7 3 24
2 Sowjetuny   URS 5 2 11 18
3 Grut-Brittanje   GBR 4 7 1 12
4 It Dútske Ienheidsteam   EUA 2 5 3 10
5 Poalen   POL 2 4 2 8
6 Nij-Seelân   NZL 2 0 2 4
7 Roemeenje   ROU 2 0 1 3
8 Austraalje   AUS 1 1 4 6
9 Itaalje   ITA 1 0 1 2
10 Belgje   BEL 1 0 0 1
Etioopje   ETH 1 0 0 1
Finlân   FIN 1 0 0 1

Sjoch ekBewurkje