Swimmen op de Olympyske Simmerspullen 2020

De Olympyske Simmerspullen 2020 fan de XXXIIe Olympiade waarden fan 24 july oant en mei 5 augustus 2021 hâlden yn Tokio, de haadstêd fan Japan. It swimmen hie plak yn it Olympic Aquatics Centre en it iepenwetterswimmen hie plak by Odaiba

It Olympysk Swimbad fan Tokio 2020

UtslaggenBewurkje

50 meter Frije SlachBewurkje

Manlju
# Swimmer Lân Tiid
  Caeleb Dressel   USA 21,07
  Florent Manaudou   FRA 21,55
  Bruno Fratus   BRA 21,57
Froulju
# Swimster Lân Tiid
  Emma McKeon   AUS 23,81 OR
  Sarah Sjöström   SWE 24,07
  Pernille Blume   DEN 24,21

100 meter Frije SlachBewurkje

Manlju
# Swimmer Lân Tiid
  Caeleb Dressel   USA 47,02 OR
  Kyle Chalmers   AUS 47,08
  Kliment Kolesnikov   ROC 47,44
Froulju
# Swimster Lân Tiid
  Emma McKeon   AUS 51,96 OR
  Siobhán Haughey   HKG 52,27
  Cate Campbell   AUS 52,52

200 meter Frije SlachBewurkje

Manlju
# Swimmer Lân Tiid
  Thomas Dean   GBR 1.44,22
  Duncan Scott   GBR 1.44,26
  Fernando Scheffer   BRA 1.44,66
Froulju
# Swimster Lân Tiid
  Ariarne Titmus   AUS 1.53,50 OR
  Siobhán Haughey   HKG 1.53,92
  Penny Oleksiak   CAN 1.54,70

400 meter vrije slagBewurkje

Manlju
# Swimmer Lân Tiid
  Ahmed Hafnaoui   TUN 3.43,36
  Jack McLoughlin   AUS 3.43,52
  Kieran Smith   USA 3.43,94
Froulju
# Swimster Lân Tiid
  Ariarne Titmus   AUS 3.56,69
  Katie Ledecky   USA 3.57,36
  Li Bingjie   CHN 4.01,08

800 meter vrije slagBewurkje

Manlju
# Swimmer Lân Tiid
  Robert Finke   USA 7.41,87
  Gregorio Paltrinieri   ITA 7.42,11
  Mychailo Romantsjoek   UKR 7.42,33
Froulju
# Swimster Lân Tiid
  Katie Ledecky   USA 8.12,57
  Ariarne Titmus   AUS 8.13,83
  Simona Quadarella   ITA 8.18,35

1500 meter vrije slagBewurkje

Manlju
# Swimmer Lân Tiid
  Robert Finke   USA 14.39,65
  Mychailo Romantsjoek   UKR 14.40,66
  Florian Wellbrock   GER 14.40,91

100 meter RêchslachBewurkje

Manlju
# Swimmer Lân Tiid
  Jevgeni Rylov   ROC 51,98
  Kliment Kolesnikov   ROC 52,00
  Ryan Murphy   USA 52,19
Froulju
# Swimster Lân Tiid
  Kaylee McKeown   AUS 57,47 OR
  Kylie Masse   CAN 57,72
  Regan Smith   USA 58,05

200 meter RêchslachBewurkje

Manlju
# Swimmer Lân Tiid
  Jevgeni Rylov   ROC 1.53,27 OR
  Ryan Murphy   USA 1.54,15
  Luke Greenbank   GBR 1.54,79
Froulju
# Swimster Lân Tiid
  Kaylee McKeown   AUS 2.04,68
  Kylie Masse   CAN 2.05,42
  Emily Seebohm   AUS 2.06,17

100 meter SkoalslachBewurkje

Manlju
# Swimmer Lân Tiid
  Adam Peaty   GBR 57,63
  Arno Kamminga   NED 58,00
  Nicolò Martinenghi   ITA 58,33
Froulju
# Swimster Lân Tiid
  Lydia Jacoby   USA 1.04,95
  Tatjana Schoenmaker   RSA 1.05,22
  Lilly King   USA 1.05,54

200 meter SkoalslachBewurkje

Manlju
# Swimmer Lân Tiid
  Zac Stubblety-Cook   AUS 2.06,38
  Arno Kamminga   NED 2.07,01
  Matti Mattsson   FIN 2.07,13
Froulju
# Swimster Lân Tiid
  Tatjana Schoenmaker   RSA 2.18,95
  Lilly King   USA 2.19,92
  Annie Lazor   USA 2.20,84

100 meter FlinterslachBewurkje

Manlju
# Swimmer Lân Tiid
  Caeleb Dressel   USA 49,45 WR
  Kristóf Milák   HUN 49,68
  Noè Ponti     SUI 50,74
Froulju
# Swimster Lân Tiid
  Margaret MacNeil   CAN 55,59
  Zhang Yufei   CHN 55,64
  Emma McKeon   AUS 55,72

200 meter FlinterslachBewurkje

Manlju
# Swimmer Lân Tiid
  Kristóf Milák   HUN 1.51,25 OR
  Tomoru Honda   JPN 1.53,23
  Federico Burdisso   ITA 1.54,45
Froulju
# Swimster Lân Tiid
  Zhang Yufei   CHN 2.03,86 OR
  Regan Smith   USA 2.05,30
  Hali Flickinger   USA 2.05,65

200 meter WikselslachBewurkje

Manlju
# Swimmer Lân Tiid
  Wang Shun   CHN 1.55,00
  Duncan Scott   GBR 1.55,28
  Jérémy Desplanches     SUI 1.56,17
Froulju
# Swimster Lân Tiid
  Yui Ohashi   JPN 2.08,52
  Alex Walsh   USA 2.08,65
  Kate Douglass   USA 2.09,04

400 meter WikselslachBewurkje

Manlju
# Swimmer Lân Tiid
  Chase Kalisz   USA 4.09,49
  Jay Litherland   USA 4.10,28
  Brendon Smith   AUS 4.10,38
Froulju
# Swimster Lân Tiid
  Yui Ohashi   JPN 4.32,08
  Emma Weyant   USA 4.32,76
  Hali Flickinger   USA 4.34,90

4x100 meter Frije Slach estafetteBewurkje

Manlju
# Swimmers Lân Tiid
  Caeleb Dressel
Blake Pieroni
Bowen Becker
Zach Apple
  USA 3.08,97
  Alessandro Miressi
Thomas Ceccon
Lorenzo Zazzeri
Manuel Frigo
  ITA 3.10,11
  Matthew Temple
Zac Incerti
Alexander Graham
Kyle Chalmers
  AUS 3.10,22
Froulju
# Swimsters Lân Tiid
  Bronte Campbell
Meg Harris
Emma McKeon
Cate Campbell
  AUS 3.29,69 WR
  Kayla Sanchez
Margaret MacNeil
Rebecca Smith
Penelope Oleksiak
  CAN 3.32,78
  Erika Brown
Abbey Weitzeil
Natalie Hinds
Simone Manuel
  USA 3.32,81

4x200 meter Frije Slach estafetteBewurkje

Manlju
# Swimmers Lân Tiid
  Thomas Dean
James Guy
Matthew Richards
Duncan Scott
  GBR 6.58,55
  Martin Maljoetin
Ivan Girev
Jevgeni Rylov
Michail Dovgaljoek
  ROC 7.01,81
  Alexander Graham
Kyle Chalmers
Zac Incerti
Thomas Neill
  AUS 7.01,84
Froulju
# Swimsters Lân Tiid
  Yang Junxuan
Tang Muhan
Zhang Yufei
Li Bingjie
  CHN 7.40,33 WR
  Allison Schmitt
Paige Madden
Katie McLaughlin
Katie Ledecky
  USA 7.40,73
  Ariarne Titmus
Emma McKeon
Madison Wilson
Leah Neale
  AUS 7.41,29

4x100 meter Wikselslach estafetteBewurkje

Manlju
# Swimmers Lân Tiid
  Ryan Murphy
Michael Andrew
Caeleb Dressel
Zach Apple
  USA 3.26,78 WR
  Luke Greenbank
Adam Peaty
James Guy
Duncan Scott
  GBR 3.27,51
  Thomas Ceccon
Nicolò Martinenghi
Federico Burdisso
Alessandro Miressi
  ITA 3.29,17
Froulju
# Swimsters Lân Tiid
  Kaylee McKeown
Chelsea Hodges
Emma McKeon
Cate Campbell
  AUS 3.51,60
  Regan Smith
Lydia Jacoby
Torri Huske
Abbey Weitzeil
  USA 3.51,73
  Kylie Masse
Sydney Pickrem
Margaret MacNeil
Penny Oleksiak
  CAN 3.52,60

IepenwetterswimmeBewurkje

UtslaggenBewurkje

Manlju 10 kmBewurkje

# Swimmer Lân Tiid
  Florian Wellbrock   GER 1:48.33,7
  Kristóf Rasovszky   HUN 1:48.59,0
  Gregorio Paltrinieri   ITA 1:49.01,1

Froulju 10 kmBewurkje

# Swimster Lân Tiid
  Ana Marcela Cunha   BRA 1:59.30,8
  Sharon van Rouwendaal   NED 1:59.31,7
  Kareena Lee   AUS 1:59.32,5

Útslaggen Fryske dielnimmersBewurkje

Plak Dissipline Namme Tiid
12e Manjlu, 100 m Flinterslach Nyls Korstanje 51,54
12e Manlju, 4x100 m Frije Slach Nyls Korstanje 3.14,07
4e Froulju, 4x100 m Frije Slach Marrit Steenbergen 3.33,70

MedaljespegelBewurkje

De top tsien fan lannen dy't by it swimmen medaljes wûn ha tidens de Olympyske Simmerspullen fan 2020.

 Plak  Lân NOK       Totaal
1 Feriene Steaten   USA 11 10 9 30
2 Austraalje   AUS 9 3 9 21
3 Grut-Brittanje   GBR 4 3 1 8
4 Sina   CHN 3 2 1 6
5 Russysk Team   ROC 2 2 1 5
6 Japan   JPN 2 1 0 3
7 Kanada   CAN 1 3 2 6
8 Hongarije   HUN 1 2 0 3
9 Súd-Afrika   RSA 1 1 0 2
10 Brazylje   BRA 1 0 2 3
Dútslân   GER 1 0 2 3


Sjoch ekBewurkje


Swimmen op de Olympyske Simmerspullen
Atene 1896 | Parys 1900 | St. Louis 1904 | Londen 1908 | Stokholm 1912 | Antwerpen 1920 | Parys 1924 | Amsterdam 1928 | Los Angeles 1932 | Berlyn 1936 | Londen 1948 | Helsinki 1952 | Melbourne 1956 | Rome 1960 | Tokio 1964 | Meksiko-Stêd 1968 | München 1972 | Montreal 1976 | Moskou 1980 | Los Angeles 1984 | Seoel 1988 | Barcelona 1992 | Atlanta 1996 | Sydney 2000 | Atene 2004 | Peking 2008 | Londen 2012 | Rio de Janeiro 2016 | Tokio 2020 | Parys 2024 |
wizigje


Olympyske Simmerspullen 2020

Atletyk | Baanhurdfytsen | Badminton | Basketbal | Berchfytsen | Bôgesjitten | Boksen | Dykhurdfytsen | Fytskrossen | Follybal | Fuotbal | Gewichtheffen | Gymnastyk | Golf | Hânbal | Hynstesport | Hockey | Hurdsilen | Judo | Kanofarren | Keunstdûken | Moderne fiifkamp | Roeien | Rugby | Syngroanswimmen | Sjitsport | Skermjen | Strânfollybal | Swimmen | Teakwondo | Tafeltennis | Tennis | Triatlon | Wetterpolo | Wrakseljen


wizigje