Swimmen op de Paralympyske Simmerspullen 2020

It Swimmen tidens de XVIe Paralympyske Simmerspullen hie plak fan 24 augustus oant en mei 5 septimber 2021 yn it Tokyo Aquatics Centre.

Tokyo Aquatics Centre

ManljuBewurkje

4 x 100 m Frije SlachBewurkje

Plak Lân Tiid
1   Austraalje 3:44.31 WR
2   Itaalje 3:45.89
3   De Oekraïne 3:47.40

4x100 m WikselslachBewurkje

Plak Lân Tiid
1   Russysk Paralympysk Team 4:06.59 WR
2   Austraalje 4:07.70
3   Itaalje 4:11.20

Frije SlachBewurkje

50 m Frije SlachBewurkje

Klasse Fluchste tiid      
S3 44.66   MEX Diego López Díaz   CHN Zou Liankang   UKR Denys Ostapchenko
S4 37.21 PR    ISR Ami Omer Dadaon   JPN Takayuki Suzuki   ITA Luigi Beggiato
S5 30.31 PR   CHN Zheng Tao   CHN Yuan Weiyi   CHN Wang Lichao
S7 27.43   UKR Andrii Trusov   COL Carlos Serrano Zárate   UKR Ievgenii Bogodaiko
S9 24.71   ITA Simone Barlaam   RPC Denis Tarasov   USA Jamal Hill
S10 23.21   AUS Rowan Crothers   UKR Maksym Krypak   BRA Phelipe Rodrigues
S11 26.03   BRA Wendell Belarmino   CHN Hua Dongdong   LTU Edgaras Matakas
S13 23.21 PR   BLR Ihar Boki   UKR Illia Yaremenko   UKR Maksym Veraksa

100 m Frije SlachBewurkje

Klasse Fluchste tiid      
S4 1:21.58 PR   JPN Takayuki Suzuki   ITA Luigi Beggiato   RPC Roman Zhdanov
S5 1:09.56   ITA Francesco Bocciardo   CHN Wang Lichao   BRA Daniel Dias
S6 1:03.71 WR   ITA Antonio Fantin   COL Nelson Crispin   BRA Talisson Glock
S8 57.37   AUS Ben Popham   RPC Andrei Nikolaev   GRE Dimosthenis Michalentzakis
S10 50.64 WR   UKR Maksym Krypak   AUS Rowan Crothers   ITA Stefano Raimondi
S12 52.69   AZE Raman Salei   UKR Maksym Veraksa   GBR Stephen Clegg

200 m Frije SlachBewurkje

Klasse Fluchste tiid      
S2 4:06.52   BRA Gabriel Araújo    CHI Alberto Abarza   RPC Vladimir Danilenko
S3 3:21.62   UKR Denys Ostapchenko   MEX Diego López Díaz   MEX Jesús Hernández Hernández
S4 2:44.84 WR    ISR Ami Omer Dadaon   JPN Takayuki Suzuki   RPC Roman Zhdanov
S5 2:26.76 PR   ITA Francesco Bocciardo   ESP Antoni Ponce   BRA Daniel Dias
S14 1:52.40 WR   GBR Reece Dunn   BRA Gabriel Bandeira   RPC Viacheslav Emeliantsev

400 m Frije SlachBewurkje

Klasse Fluchste tiid      
S6 4:54.42   BRA Talisson Glock   ITA Antonio Fantin   RPC Viacheslav Lenskii
S7 4:31.06 WR    ISR Mark Malyar   UKR Andrii Trusov   USA Evan Austin
S8 4:25.16   RPC Andrei Nikolaev   ITA Alberto Amodeo   USA Matthew Torres
S9 4:10.25 PR   AUS William Martin   FRA Ugo Didier   AUS Alexander Tuckfield
S10 3:59.62   UKR Maksym Krypak   NED Bas Takken   AUS Thomas Gallagher
S11 4:28.47   NED Rogier Dorsman   JPN Uchu Tomita   CHN Hua Dongdong
S13 3:58.18   BLR Ihar Boki   UKR Kyrylo Garashchenko   FRA Alex Portal

RêchslagBewurkje

50 m RêchslagBewurkje

Klasse Fluchste tiid      
S1 1:11.79    ISR Iyad Shalabi   UKR Anton Kol   ITA Francesco Bettella
S2 53.96   BRA Gabriel Araújo    CHI Alberto Abarza   RPC Vladimir Danilenko
S3 53.96   CHN Zou Liankang   UKR Denys Ostapchenko   MEX Diego López Díaz
S4 40.99 WR   RPC Roman Zhdanov   CZE Arnošt Petráček   MEX Ángel de Jesús Camacho Ramírez
S5 31.42   CHN Zheng Tao   CHN Ruan Jingsong   CHN Wang Lichao

100 m RêchslagBewurkje

Klasse Fluchste tiid      
S1 2:28.04    ISR Iyad Shalabi   UKR Anton Kol   ITA Francesco Bettella
S2 2:00.40    CHI Alberto Abarza   BRA Gabriel dos Santos   RPC Vladimir Danilenko
S6 1:12.72   CHN Jia Hongguang   ARG Matías de Andrade   CRO Dino Sinovčić
S7 1:08.14 WR   UKR Andrii Trusov   ARG Pipo Carlomagno    ISR Mark Malyar
S8 1:02.55 WR   USA Robert Griswold   ESP Iñigo Llopis   CHN Liu Fengqi
S9 1:01.65 PR   RPC Bogdan Mozgovoi   BLR Yahor Shchalkanau   AUS Timothy Hodge
S10 57:19 WR   UKR Maksym Krypak   ITA Stefano Raimondi   FRA Florent Marais
S11 1:08.63   UKR Mykhailo Serbin   UKR Viktor Smyrnov   CHN Yang Bozun
S12 1:00.30   AZE Raman Salei   UKR Serhiy Klippert   GBR Stephen Clegg
S13 56.36 WR   AZE Raman Salei   UKR Serhiy Klippert   GBR Stephen Clegg
S14 57.73 PR   AUS Benjamin Hance   RPC Viacheslav Emeliantsev   GBR Reece Dunn

SkoalslachBewurkje

50 m SkoalslachBewurkje

Klasse Fluchste tiid      
SB2 59.25   MEX Arnulfo Castorena   AUS Grant Patterson   MEX Francesco Bettella
SB3 46.49 WR   RPC Roman Zhdanov   ESP Miguel Luque   JPN Takayuki Suzuki

100 m SkoalslachBewurkje

Klasse Fluchste tiid      
SB4 1:31.96 WR   RPC Dmitrii Cherniaev   COL Moisés Fuentes   GRE Antonios Tsapatakis
SB5 1:25.13 WR   RPC Andrei Granichka   ESP Antoni Ponce   CHN Li Junsheng
SB6 1:20.13   UKR Ievgenii Bogodaiko   COL Nelson Crispin   AUS Matt Levy
SB7 1:20.13   COL Carlos Serrano Zárate   RPC Egor Efrosinin   AUS Blake Cochrane
SB8 1:07.24   RPC Andrei Kalina   ESP Oscar Salguero   CHN Yang Guanglong
SB9 1:05.35   ITA Stefano Raimondi   RPC Artem Isaev   RPC Dmitrii Bartasinskii
SB11 1:11.22   NED Rogier Dorsman   JPN Keiichi Kimura   CHN Yang Bozun
SB12 1:04.86 PR   AZE Vali Israfilov   UKR Oleksii Fedyna   RPC Artur Saifutdinov
SB13 1:02.97 WR   GER Taliso Engel   USA David Henry Abrahams   KAZ Nurdaulet Zhumagali
SB14 1:03.77 WR   JPN Naohide Yamaguchi   AUS Jake Michel   GBR Scott Quin

FlinterslachBewurkje

50 m FlinterslachBewurkje

Klasse Fluchste tiid      
S5 30.62 WR   CHN Zheng Tao   CHN Wang Lichao   CHN Yuan Weiyi
S6 30.81   CHN Wang Jingang   CHN Jia Hongguang   COL Nelson Crispin
S7 28.98   USA Evan Austin   UKR Andrii Trusov   COL Carlos Serrano Zárate

100 m FlinterslachBewurkje

Klasse Fluchste tiid      
S8 1:02.03   USA Robert Griswold   CHN Yang Feng   UKR Denys Dubrov
S9 57.19 WR   AUS William Martin   ITA Simone Barlaam   RPC Alexander Skaliukh
S10 54.15 WR   UKR Maksym Krypak   ITA Stefano Raimondi   AUS Col Pearse
S11 1:02.57   JPN Keiichi Kimura   JPN Uchu Tomita   BRA Wendell Belarmino Pereira
S12 57.81   AZE Raman Salei   GBR Stephen Clegg   RPC Roman Makarov
S13 53.80 PR   BLR Ihar Boki   UKR Oleksii Virchenko   UZB Islam Aslanov
S14 54.76 PR   BRA Gabriel Bandeira   GBR Reece Dunn   AUS Benjamin Hance

WikselslachBewurkje

150 m WikselslachBewurkje

Klasse Fluchste tiid      
SM3 2:56.99   MEX Jesús Hernández   AUS Ahmed Kelly   AUS Grant Patterson
SM4 2:21.17 WR   RPC Roman Zhdanov    ISR Ami Omer Dadaon   JPN Takayuki Suzuki

200 m WikselslachBewurkje

Klasse Fluchste tiid      
SM6 2:38.12 WR   COL Nelson Crispin   RPC Andrei Granichka   CHN Jia Hongguang
SM7 2:29.01 WR    ISR Mark Malyar   UKR Andrii Trusov   COL Carlos Serrano Zárate
SM8 2:20.96   UKR Denys Dubrov   CHN Xu Haijiao   CHN Yang Guanglong
SM9 2:14.90   RPC Andrei Kalina   AUS Timothy Hodge   FRA Ugo Didier
SM10 2:05.68 PR   UKR Maksym Krypak   ITA Stefano Raimondi   NED Bas Takken
SM11 2:19.02 WR   NED Rogier Dorsman   UKR Mykhailo Serbin   JPN Uchu Tomita
SM13 2:02.70   BLR Ihar Boki   FRA Alex Portal   NED Thomas van Wanrooij
SM14 2:08.02 WR   GBR Reece Dunn   BRA Gabriel Bandeira   UKR Vasyl Krainyk

FrouljuBewurkje

4 x 100 m Frije SlachBewurkje

Plak Lân Tiid
1   Itaalje 4:24.85 WR
2   Austraalje 4:26.82
3   Kanada 4:30.40

4x100 m WikselslachBewurkje

Plak Lân Tiid
1   Feriene Steaten 4:52.40
2   Russysk Paralympysk Team 4:55.55
3   Austraalje 4:55.70

Frije SlachBewurkje

50 m Frije SlachBewurkje

Klasse Fluchste tiid      
S4 39.36 PR   AUS Rachael Watson   ITA Arjola Trimi   ESP Denys Ostapchenko
S6 33.11 PR   UKR Yelyzaveta Mereshko   USA Elizabeth Marks   UKR Anna Hontar
S8 29.91   RPC Viktoriia Ishchiulova   BRA Cecília Jerônimo de Araújo   ITA Xenia Palazzo
S10 27.38   RPC Anastasiia Gontar   NED Chantalle Zijderveld   CAN Aurélie Rivard
S11 29.20 WR   CHN Ma Jia   CHN Li Guizhi   CYP Karolina Pelendritou
S13 26.82   BRA Maria Carolina Santiago   RPC Anna Krivshina   ITA Carlotta Gilli

100 m Frije SlachBewurkje

Klasse Fluchste tiid      
S3 1:30:22   ITA Arjola Trimi   USA Leanne Smith   RPC Iuliia Shishova
S5 1:14.39 WR   GBR Tully Kearney   CHN Zhang Li   ITA Monica Boggioni
S7 1:09.21 PR, ER   ITA Giulia Terzi   USA McKenzie Coan   UKR
  CHN
Yelyzaveta Mereshko
Jiang Yuyan
S9 1:02.37   NZL Sophie Pascoe   ESP Sarai Gascón   BRA Mariana Ribeiro
S10 58.14 WR   CAN Aurélie Rivard   NED Chantalle Zijderveld   NED Lisa Kruger
S11 1:05.87 PR   CHN Li Guizhi   NED Liesette Bruinsma   CHN Cai Liwen
S12 59.01   BRA Carol Santiago   RPC Daria Pikalova   GBR Hannah Russell

200 m Frije SlachBewurkje

Klasse Fluchste tiid      
S5 2:46.53   CHN Zhang Li   GBR Tully Kearney   ITA Monica Boggioni
S14 2:03.71   RPC Valeriia Shabalina   GBR Bethany Firth   GBR Jessica-Jane Applegate

400 m Frije SlachBewurkje

Klasse Fluchste tiid      
S6 5:04.57 WR   CHN Jiang Yuyan   UKR Yelyzaveta Mereshko     SUI Nora Meister
S7 5:05.84   USA McKenzie Coan   ITA Giulia Terzi   USA Julia Gaffney
S8 4:42.39   USA Morgan Stickney   USA Jessica Long   ITA Xenia Palazzo
S9 4:36.68   AUS Lakeisha Patterson   HUN Zsófia Konkoly   GBR Toni Shaw
S10 4:24.08 WR   CAN Aurélie Rivard   HUN Bianka Pap   POL Oliwia Jabłońska
S11 4:54.49 WR   USA Anastasia Pagonis   NED Liesette Bruinsma   CHN Cai Liwen
S13 4:23.92   UKR Anna Stetsenko   ITA Carlotta Gilli   AUS Katja Dedekind

RêchslagBewurkje

50 m RêchslagBewurkje

Klasse Fluchste tiid      
S2 1:02.04   SIN Yip Pin Xiu   JPN Miyuki Yamada   CHN Feng Yazhu
S3 51.34   ITA Arjola Trimi   GBR Ellie Challis   RPC Iuliia Shishova
S4 44.68 WR   CHN Liu Yu   CHN Zhou Yanfei   GRE Alexandra Stamatopoulou
S5 37.18   CHN Lu Dong   ESP Teresa Perales   TUR Sevilay Öztürk

100 m RêchslagBewurkje

Klasse Fluchste tiid      
S2 2:16.61   SIN Yip Pin Xiu   JPN Miyuki Yamada   MEX Fabiola Ramirez
S6 1:19.57 WR   USA Elizabeth Marks   CHN Jiang Yuyan   GER Verena Schott
S7 1:21.27 PR   USA Mallory Weggemann   CAN Danielle Dorris   USA Julia Gaffney
S8 1:16.84   NZL Tupou Neiufi   UKR Kateryna Denysenko   USA Jessica Long
S9 1:09.22   USA Hannah Aspden   ESP Nuria Marqués Soto   NZL Sophie Pascoe
S10 1:06.70   HUN Bianka Pap   CAN Aurélie Rivard   NED Lisa Kruger
S11 1:13.46 WR   CHN Cai Liwen   CHN Wang Xinyi   CHN Li Guizhi
S12 1:08.44   GBR Hannah Russell   RPC Daria Pikalova   BRA Maria Carolina Gomes Santiago
S13 1:04.64 WR   USA Gia Pergolini   ITA Carlotta Gilli   AUS Katja Dedekind
S14 1:05.92   AUS Bethany Firth   RPC Valeriia Shabalina   AUS Jessica-Jane Applegate

SkoalslachBewurkje

50 m SkoalslachBewurkje

Klasse Fluchste tiid      
SB3 58.21   ESP Marta Fernández Infante   RPC Nataliia Butkova   MEX Nely Miranda

100 m SkoalslachBewurkje

Klasse Fluchste tiid      
SB4 1:44.41   HUN Fanni Illés   ITA Giulia Ghiretti   CHN Yao Cuan
SB5 1:40.59   UKR Yelyzaveta Mereshko   GBR Grace Harvey   GER Verena Schott
SB6 1:32.34   GBR Maisie Summers-Newton   CHN Liu Daomin   USA Sophia Herzog
SB7 1:31.44   RPC Mariia Pavlova   USA Jessica Long   AUS Tiffany Thomas Kane
SB8 1:19.93   IRL Ellen Keane   NZL Sophie Pascoe   RPC Adelina Razetdinova
SB9 1:10.99 WR   NED Chantalle Zijderveld   NED Lisa Kruger   AUS Keira Stephens
SB11 1:19.78 WR   CYP Karolina Pelendritou   CHN Ma Jia   UKR Yana Berezhna
SB12 1:14.89   BRA Maria Carolina Gomes Santiago   RPC Daria Lukianenko   UKR Yaryna Matlo
SB13 1:13.46   GER Elena Krawzow   GBR Rebecca Redfern   USA Colleen Young
SB14 1:12.02 WR   ESP Michelle Alonso   GBR Louise Fiddes   BRA Beatriz Carneiro

FlinterslachBewurkje

50 m FlinterslachBewurkje

Klasse Fluchste tiid      
S5 39.54 WR   CHN Lu Dong   ESP Marta Fernández   CHN Cheng Jiao
S6 34.69   CHN Jiang Yuyan   IRL Nicole Turner   USA Elizabeth Marks
S7 32.99 WR   CAN Danielle Dorris   USA Mallory Weggemann   ITA Giulia Terzi

100 m FlinterslachBewurkje

Klasse Fluchste tiid      
S8 1:09.87   USA Jessica Long   RPC Viktoriia Ishchiulova   COL Laura Carolina González Rodríguez
S9 1:06.55 PR   HUN Zsófia Konkoly   USA Elizabeth Smith   ESP Sarai Gascón Moreno
S10 1:07.52   USA Mikaela Jenkins   AUS Jasmine Greenwood   NED Chantalle Zijderveld
S13 1:02.65 PR   ITA Carlotta Gilli   ITA Alessia Berra   RPC Daria Pikalova
S14 1:03.59 WR   RPC Valeriia Shabalina   AUS Paige Leonhardt   AUS Ruby Storm

WikselslachBewurkje

150 m WikselslachBewurkje

Klasse Fluchste tiid      
SM4 2:41.91   CHN Liu Yu   CHN Zhou Yanfei   RPC Nataliia Butkova

200 m WikselslachBewurkje

Klasse Fluchste tiid      
SM5 3:20.53   CHN Lu Dong   CHN Cheng Jiao   ITA Monica Boggioni
SM6 2:56.68 WR   GBR Maisie Summers-Newton   UKR Yelyzaveta Mereshko   GER Verena Schott
SM7 2:55.48   USA Mallory Weggemann   USA Ahalya Lettenberger   AUS Tiffany Thomas-Kane
SM8 2:41.49   USA Jessica Long   ITA Xenia Palazzo   RPC Mariia Pavlova
SM9 2:32.73   AUS Sophie Pascoe   HUN Zsófia Konkoly   ESP Núria Marquès
SM10 2:24.85 WR   NED Chantalle Zijderveld   HUN Bianka Pap   NED Lisa Kruger
SM11 2:42.14 WR   CHN Ma Jia   CHN Cai Liwen   USA Anastasia Pagonis
SM13 2:21.44   ITA Carlotta Gilli   USA Colleen Young   UZB Shokhsanamkhon Toshpulatova
SM14 2:20.99   RPC Valeriia Shabalina   GBR Bethany Firth   GBR Louise Fiddes

MingdBewurkje

4 x 50 m Frije SlachBewurkje

Klasse Plak Lân Tiid
20 pt 1   Sina 2:15.49 WR
2   Itaalje 2:21.45
3   Brazylje 2:24.82

4x100 m Frije SlachBewurkje

Klasse Plak Lân Tiid
49 pt 1   Russysk Paralympysk Team 3:53.79 PR
2   Brazylje 3:54.95
3   De Oekraïne 4:11.20

4x100 m Frije SlachBewurkje

Klasse Plak Lân Tiid
S14 1   Grut-Brittanje 3:40.63 WR
2   Austraalje 3:46.38
3   Brazylje 3:51.23

MedaljespegelBewurkje

De top-10 fan lannen dy't by it swimmen medaljes wûn ha tidens de Paralympyske Simmerspullen fan 2012.

 Plak  Lân NOK       Totaal
1 Sina   CHN 19 19 18 56
2 Russysk Paralympysk Team   RPC 17 14 18 49
3 De Feriene Steaten   USA 15 10 10 35
4 De Oekraine   UKR 14 18 11 43
5 Itaalje   ITA 11 16 12 39
6 Austraalje   AUS 8 10 15 33
7 Feriene Keninkryk   GBR 8 9 9 26
8 Brazylje   BRA 8 5 10 23
9 Israel    ISR 6 1 1 8
10 Nederlân   NED 5 6 6 17

Útslaggen Fryske dielnimmersBewurkje

Plak Ofstân Kategory Namme Tiid
4 Froulju 50 m Frije Slach S11 Liesette Bruinsma 30.19
  Froulju 100 m Frije Slach S11 Liesette Bruinsma 1:06.55
  Froulju 400 m Frije Slach S11 Liesette Bruinsma 5:05.34
5 Froulju 200 m Wikselslach SM11 Liesette Bruinsma 2:50.78
4 Froulju 100 m Skoalslach SB11 Liesette Bruinsma 1:27.29

Sjoch ekBewurkje


Swimmen op de Paralympyske Simmerspullen
Rome 1960 | Tokio 1964 | Tel Aviv 1968 | Heidelberch 1972 | Toronto 1976 | Arnhim 1980 | New York en Stoke Mandeville 1984 | Seoel 1988 | Barcelona 1992 | Atlanta 1996 | Sydney 2000 | Atene 2004 | Peking 2008 | Londen 2012 | Rio de Janeiro 2016 | Tokio 2020
wizigje


Paralympyske Simmerspullen 2020

Atletyk | Baanhurdfytsen | Badminton| Bankdrukken | Basketbal | Blinefuotbal | Boccia | Bôgesjitten | Dykhurdfytsen | Follybal | Goalball | Hynstesport | Judo | Kanofarren | Roeien | Rugby | Sjitsport | Skermjen | Swimmen | Taekwondo | Tafeltennis | Tennis | Triatlon

wizigje