Swimmen op de Paralympyske Simmerspullen 2016

De XV Paralympyske Simmerspullen waarden yn 2016 yn Rio de Janeiro yn Brazylje hâlden.

Swimmen op de Paralympyske Simmerspullen 2016
Estádio Aquático Olímpico
Estádio Aquático Olímpico
Swimmen op de Paralympyske Simmerspullen 2016 (Rio de Janeiro)
Swimmen op de Paralympyske Simmerspullen 2016
De lokaasje fan it Estádio Aquático Olímpico

Lokaasje bewurkje seksje

It swimmen fûn plak fan 8 oant 17 septimber 2016 yn it Estádio Aquático Olímpico.

Medaljespegel bewurkje seksje

De top-10 fan lannen dy't by it swimmen medaljes wûn ha tidens de Paralympyske Simmerspullen fan 2016.

 Plak  Lân NOK       Totaal
1 Sina   CHN 37 30 25 92
2 Oekraine   UKR 25 24 25 74
3 Feriene Keninkryk   GBR 16 16 15 47
4 Feriene Steaten   USA 14 14 9 37
5 Austraalje   AUS 9 10 10 29
6 Wyt-Ruslân   BLR 7 0 1 8
7 Spanje   ESP 6 8 3 17
8 Nij-Seelân   NZL 6 2 2 10
9 Brazylje (Gastlân)   BRA 4 7 8 19
10 Nederlân   NED 4 6 11 21

Utslaggen bewurkje seksje

Legenda
WR = Wrâldkrekôr   PR = Paralympysk rekôr ER = Europeesk rekôr

Frije Slach bewurkje seksje

50 m bewurkje seksje

Manlju
Klasse Fluchste tiid      
S3 39.24 WR   CHN Huang Wenpan   UKR Dmytro Vynohradets   CHN Hanhua Li
S4 39.30   KOR Giseong Jo   FRA David Smétanine   UKR Andrii Derevinskyi
S5 32.78   BRA Daniel Dias   VIE Võ Thanh Tùng   USA Roy Perkins
S6 28.81   CHN Qing Xu   COL Nelson Crispin Corzo   CHN Hongguang Jia
S7 27.35 WR   CHN Shiyun Pan   UKR Ievgenii Bogodaiko   COL Carlos Serrano Zárate
S8 26.24   CHN Yinan Wang   UKR Bohdan Hrynenko   UKR Iurii Bozhynskyi
S9 25.95   GBR Matthew Wylie   AUS Timothy Disken   JPN Takuro Yamada
S10 23.33   UKR Maksym Krypak   BRA Phelipe Rodrigues   UKR Denys Dubrov
S11 25.57   USA Bradley Snyder   JPN Keiichi Kimura   CHN Bozun Yang
S12 23.67   UKR Maksym Veraksa   AZE Dzmitry Salei   UKR Illia Yaremenko
S13 23.44 PR   BLR Ihar Boki   BRA Carlos Farrenberg   UZB Muzaffar Tursunkhujaev
Froulju
Klasse Fluchste tiid      
S4 40.13 PR   AUS Rachael Watson   ITA Arjola Trimi   MEX Nely Miranda Herrera
S5 36.87   CHN Li Zhang   BRA Joana Maria Silva   CZE Bela Trebinova
S6 33.43 PR   UKR Yelyzaveta Mereshko   UKR Viktoriia Savtsova   AUS Tiffany Thomas Kane
S7 32.42 PR   USA McKenzie Coan   GER Denise Grahl   GBR Susannah Rodgers
S8 29.73 WR   AUS Maddison Elliott   AUS Lakeisha Patterson   CHN Jiang Shengnan
S9 28.29 PR   USA Michelle Konkoly   AUS Ellie Cole   CHN Jiexin Wang
S10 27.37 WR   CAN Aurelie Rivard   NZL Sophie Pascoe   CHN Yi Chen
S11 30.73 WR   CHN Guizhi Li   SWE Maja Reichard   UKR Maryna Piddubna
S12 27.53   GBR Hannah Russell   GER Naomi Maike Schnittger   ESP María Delgado
S13 27.34 WR   UKR Anna Stetsenko   UZB Muslima Odilova   UZB S. Toshpulatova

100 m bewurkje seksje

Manlju
Klasse Fluchste tiid      
S4 1:23.36   KOR Gi Seong Jo   CHN Zhipeng Jin   NED Michael Schoenmaker
S5 1:10.11   BRA Daniel Dias   USA Roy Perkins   GBR Andrew Mullen
S6 1:04.70 PR   CUB Lorenzo Perez Escalona   COL Nelson Crispin Corzo   UKR Oleksandr Komarov
S7 1:00.82   CHN Shiyun Pan   COL Carlos Serrano Zarate   UKR Ievgenii Bogodaiko
S8 56.80   CHN Yinan Wang   CHN Maodang Song   GBR Josef Craig
S9 56.23   AUS Timothy Disken   AUS Brenden Hall   HUN Tamás Tóth
S10 51.08   UKR Maksym Krypak   BRA André Brasil   BRA Phelipe Rodrigues
S11 56.15 WR   USA Bradley Snyder   CHN Bozun Yang   JPN Keiichi Kimura
S13 50.90 PR   BLR Ihar Boki   UKR Iaroslav Denysenko   UKR Maksym Veraksa
Froulju
Klasse Fluchste tiid      
S3 1:30.07 WR   KAZ Zulfiya Gabidullina   CHN Qiuping Peng   UKR Olga Sviderska
S5 1:18.85   CHN Li Zhang   ESP Teresa Perales   BRA Joana Maria Silva
S6 1:11.40 WR   UKR Yelyzaveta Mereshko   UKR Viktoriia Savtsova   GBR Ellie Robinson
S7 1:09.99   USA McKenzie Coan   USA Cortney Jordan   CHN Yajing Huang
S8 1:04.73 PR   AUS Maddison Elliott   AUS Lakeisha Patterson   GBR Stephanie Millward
S9 1:00.91 WR   USA Michelle Konkoly   ESP Sarai Gascon   AUS Ellie Cole
S10 59.31 PR   CAN Aurelie Rivard   NZL Sophie Pascoe   FRA Elodie Lorandi
S11 1:08.03   CHN Qing Xie   CHN Guizhi Li   NED Liesette Bruinsma
S13 59.19   UKR Anna Stetsenko   USA Rebecca Meyers   GBR Hannah Russell

200 m bewurkje seksje

Manlju
Klasse Fluchste tiid      
S2 3:41.54 WR   CHN Benying Liu   CHN Liankang Zou   UKR Serhii Palamarchuk
S3 3:09.04 WR   CHN Wenpan Huang   UKR Dmytro Vynohradets   CHN Hanhua Li
S4 3:01.67   KOR Giseong Jo   NED Michael Schoenmaker   CHN Zhipeng Jin
S5 2:27.88   BRA Daniel Dias   USA Roy Perkins   GBR Andrew Mullen
S14 1:56.32 PR   HKG Wai Lok Tang   GBR Thomas Hamer   AUS Daniel Fox
Froulju
Klasse Fluchste tiid      
S5 2:48.33   CHN Li Zhang   ESP Teresa Perales   NOR Sarah Louise Rung
S14 2:03.30 PR   GBR Bethany Firth   GBR Jessica-Jane Applegate   NED Marlou van der Kulk

400 m bewurkje seksje

Manlju
Klasse Fluchste tiid      
S6 5:02.15   ITA Francesco Bocciardo   NED Thijs van Hofweegen   CUB Lorenzo Perez Escalona
S7 4:45.78   GBR Michael Jones   GBR Jonathan Fox   NOR Andreas Skaar Bjornstad
S8 4:21.89 WR   GBR Oliver Hynd   CHN Xu Haijiao   CHN Wang Yinan
S9 4:12.73   AUS Brenden Hall   ITA Federico Morlacchi   GBR Lewis White
S10 3:57.71 WR   UKR Maksym Krypak   UKR Denys Dubrov   CAN Benoit Huot
S11 4:28.78   USA Bradley Snyder   USA Tharon Drake   BRA Matheus Souza
S13 3:55.62 PR   BLR Ihar Boki   UKR Iaroslav Denysenko   UZB Dmitriy Horlin
Froulju
Klasse Fluchste tiid      
S6 5:17.01 WR   UKR Yelyzaveta Mereshko   CHN Song Lingling   GBR Ellie Simmonds
S7 5:05.77   USA McKenzie Coan   USA Cortney Jordan   GBR Susannah Rodgers
S8 4:40.33 WR   AUS Lakeisha Patterson   USA Jessica Long   GBR Stephanie Millward
S9 4:42.56   ESP Nuria Marques Soto   AUS Ellie Cole   CHN Xu Jialing
S10 4:29.96 WR   CAN Aurelie Rivard   AUS Monique Murphy   FRA Elodie Lorandi
S11 5:15.08   NED Liesette Bruinsma   ITA Cecilia Camellini   CHN Xie Qing
S13 4:19.59 WR   USA Rebecca Meyers   UKR Anna Stetsenko   ESP Ariadna Edo Beltran

Rêchslag bewurkje seksje

50 m bewurkje seksje

Manlju
Klasse Fluchste tiid      
S1 1:00.85   UKR Hennadii Boiko   ITA Francesco Bettella   UKR Anton Kol
S2 47.17 WR   CHN Liankang Zou   CHN Benying Liu   UKR Serhii Palamarchuk
S3 44.94   UKR Dmytro Vynohradets   CHN Wenpan Huang   ITA Vincenzo Boni
S4 43.12   CZE Arnost Petracek   CHN Yuntao Liu   MEX Jesús Hernández Hernández
S5 35.40   BRA Daniel Dias   GBR Andrew Mullen   HUN Zsolt Vereczkei
Froulju
Klasse Fluchste tiid      
S2 1:00.33   SIN Pin Xiu Yip   CHN Yazhu Feng   UKR Iryna Sotska
S3 48.49 WR   CHN Qiuping Peng   CHN Guofen Meng   NED Lisette Teunissen
S4 48.11   CHN Jiao Cheng   CHN Yue Deng   UKR Maryna Verbova
S5 43.03   ESP Teresa Perales   CZE Bela Trebinova   NOR Sarah Louise Rung

100 m bewurkje seksje

Manlju
Klasse Fluchste tiid      
S1 2:08.01 WR   UKR Hennadii Boiko   ITA Francesco Bettella   UKR Anton Kol
S2 1:45.25 WR   CHN Zou Liankang   CHN Liu Benying   UKR Serhii Palamarchuk
S6 1:10.84 WR   CHN Zheng Tao   CHN Jia Hongguang   UKR Iaroslav Semenenko
S7 1:10.55   UKR Ievgenii Bogodaiko   GBR Jonathan Fox   BRA Ítalo Pereira
S8 1:02.90 WR   CHN Cong Zhou   GBR Oliver Hynd   USA Robert Griswold
S9 1:04.30   HUN Tamás Tóth   CHN Xiaobing Liu   AUS Brenden Hall
S10 57.24 WR   UKR Maksym Krypak   NED Olivier van de Voort   UKR Denys Dubrov
S11 1:06.66 WR   UKR Dmytro Zalevskyi   POL Wojciech Makowski   USA Bradley Snyder
S12 59.77   UKR Sergii Klippert   AZE Raman Salei   USA Tucker Dupree
S13 56.68 WR   BLR Ihar Boki   UKR Iaroslav Denysenko   CAN Nicolas Guy Turbide
S14 59.82 PR   KOR Lee In Kook   NED Marc Evers   JPN Takuya Tsugawa
Froulju
Klasse Fluchste tiid      
S2 2:07.09 WR   SIN Yip Pin Xiu   CHN Feng Yazhu   UKR Iryna Sotska
S6 1:21.43 WR   CHN Song Lingling   CHN Lu Dong   UKR Oksana Khrul
S7 1:23.06   CHN Ke Liting   CHN Zhang Ying   NZL Rebecca Dubber
S8 1:13.02 PR   GBR Stephanie Millward   AUS Maddison Elliott   USA Jessica Long
S9 1:09.18 PR   AUS Ellie Cole   ESP Nuria Marques Soto   USA Hannah Aspden
S10 1:07.04   NZL Sophie Pascoe   HUN Bianka Pap   GBR Alice Tai
S11 1:17.96   NZL Mary Fisher   CHN Cai Liwen   SWE Maja Reichard
S12 1:06.06 WR   GBR Hannah Russell   UKR Yaryna Matlo   ESP Maria Delgardo Nadal
S13 1:08.30 WR   UKR Anna Stetsenko   GBR Abby Kane   AUS Katja Dedekind
S14 1:04.05 WR   GBR Bethany Firth   NED Marlou van der Kulk   GBR Jessica-Jane Applegate

Skoalslach bewurkje seksje

50 m bewurkje seksje

Manlju
Klasse Fluchste tiid      
SB2 50.65 WR   CHN Wenpan Huang   CHN Tingshen Li   CHN Chaowen Huang
SB3 47.54 WR   CHN Zhipeng Jin   ESP Miguel Luque   ITA Efrem Morelli
Froulju
Klasse Fluchste tiid      
SB3 58.28   CHN Jiao Cheng   UKR Mariia Lafina   MEX Patricia Valle

100 m bewurkje seksje

Manlju
Klasse Fluchste tiid      
SB4 1:35.96   CHN Junsheng Li   BRA Daniel Dias   COL Moises Fuentes Garcia
SB5 1:34.27   SWE Karl Forsman   KOR Woo Geun Lim   MEX Pedro Rangel
SB6 1:18.71 WR   UKR Ievgenii Bogodaiko   COL Nelson Crispin Corzo   GER Torben Schmidtke
SB7 1:12.50 WR   COL Carlos Serrano Zarate   AUS Blake Cochrane   CHN Hong Yang
SB8 1:11.11   ESP Oscar Salguero Galisteo   ITA Federico Morlacchi   AUT Andreas Onea
SB9 1:04.86   RSA Kevin Paul   UKR Denys Dubrov   NED Duncan van Haaren
SB11 1:10.08 WR   CHN Bozun Yang   USA Tharon Drake   JPN Keiichi Kimura
SB12 1:06.82 PR   BLR Uladzimir Izotau   AZE Dzmitry Salei   UKR Maksym Veraksa
SB13 1:04.94   UKR Oleksii Fedyna   UZB Firdavsbek Musabekov   BLR Ihar Boki
SB14 1:06.67   GBR Aaron Moores   GBR Scott Quin   NED Marc Evers
Froulju
Klasse Fluchste tiid      
SB4 1:44.94   NOR Sarah Louise Rung   ITA Giulia Ghiretti   SIN Rui Si Theresa Goh
SB5 1:41.63   UKR Yelyzaveta Mereshko   UKR Viktoriia Savtsova   CHN Lingling Song
SB6 1:35.39 PR   AUS Tiffany Thomas Kane   USA Sophia Elizabeth Herzog   GBR Charlotte Henshaw
SB7 1:28.13 WR   USA Elizabeth Marks   USA Jessica Long   NED Lisa den Braber
SB8 1:19.44   CAN Katarina Roxon   GBR Claire Cashmore   IRL Ellen Keane
SB9 1:15.49   NED Lisa Kruger   GBR Harriet Lee   NED Chantalle Zijderveld
SB11 1:23.02 WR   CHN Xiaotong Zhang   NED Liesette Bruinsma   SWE Maja Reichard
SB13 1:12.45 WR   UZB Fotimakhon Amilova   GBR Rebecca Redfern   USA Colleen Young
SB14 1:12.62 PR   ESP Michelle Alonso Morales   GBR Bethany Firth   NED Magda Toeters

Flinterslach bewurkje seksje

50 m bewurkje seksje

Manlju
Klasse Fluchste tiid      
S5 35.04   USA Roy Perkins   CHN Shiwei He   BRA Daniel Dias
S6 29.89 WR   CHN Qing Xu   CHN Zheng Tao   CHN Lichao Wang
S7 28.41 WR   CHN Shiyun Pan   UKR Ievgenii Bogodaiko   CHN Jingang Wang
Froulju
Klasse Fluchste tiid      
S5 43.62   CHN Xihan Xu   NOR Sarah Louise Rung   ITA Giulia Ghiretti
S6 35.58 PR   GBR Ellie Robinson   UKR Oksana Khrul   AUS Tiffany Thomas Kane
S7 35.07   GBR Susannah Rodgers   USA Cortney Jordan   NZL Nikita Howarth

100 m bewurkje seksje

Manlju
Klasse Fluchste tiid      
S8 59.19 WR   CHN Maodang Song   CHN Haijiao Xu   CHN Guanglong Yang
S9 59.27 PR   GRE Dimosthenis Michalentzakis   ITA Federico Morlacchi   HUN Tamás Sors
S10 54.71 WR   UKR Denys Dubrov   UKR Maksym Krypak   BRA André Brasil
S11 1:02.24   ESP Israel Oliver   JPN Keiichi Kimura   UKR Oleksandr Mashchenko
S13 53.85 WR   BLR Ihar Boki   UZB Kirill Pankov   UZB Muzaffar Tursunkhujaev
Froulju
Klasse Fluchste tiid      
S8 1:09.04 PR   UKR Kateryna Istomina   GBR Stephanie Slater   USA Jessica Long
S9 1:07.90   CHN Jialing Xu   ESP Sarai Gascon   HUN Zsofia Konkoly
S10 1:02.65 PR   NZL Sophie Pascoe   CHN Yi Chen   POL Oliwia Jablonska
S13 1:03.25 WR   USA Rebecca Meyers   UZB Muslima Odilova   UZB Fotimakhon Amilova

Wikselslach bewurkje seksje

150 m bewurkje seksje

Manlju
Klasse Fluchste tiid      
SM3 2:40.19 WR   CHN Wenpan Huang   UKR Dmytro Vynohradets   CHN Jianping Du
SM4 2:23.12 WR   NZL Cameron Leslie   CHN Zhipeng Jin   DEN Jonas Larsen
Froulju
Klasse Fluchste tiid      
SM4 2:49.69   CHN Jiao Cheng   UKR Olga Sviderska   CHN Yue Deng

200 m bewurkje seksje

Manlju
Klasse Fluchste tiid      
SM6 2:38.47 WR   GBR Sascha Kindred   CHN Hongguang Jia   BRA Talisson Glock
SM7 2:30.72 WR   UKR Ievgenii Bogodaiko   USA Rudy Garcia-Tolson   AUS Matthew Levy
SM8 2:20.01 WR   GBR Oliver Hynd   CHN Maodang Song   CHN Haijiao Xu
SM9 2:16.72   ITA Federico Morlacchi   HUN Tamás Sors   AUS Timothy Disken
SM10 2:06.87   UKR Denys Dubrov   UKR Maksym Krypak   UKR Dmytro Vanzenko
SM11 2:24.11   ESP Israel Oliver   UKR Viktor Smyrnov   CHN Bozun Yang
SM13 2:04.02 PR   BLR Ihar Boki   UKR Iaroslav Denysenko   UKR Danylo Chufarov
SM14 2:10.29   NED Marc Evers   GBR Thomas Hamer   JPN Keichi Nakajima
Froulju
Klasse Fluchste tiid      
SM5 3:15.83   NOR Sarah Louise Rung   ESP Teresa Perales    ISR Inbal Pezaro
SM6 2:59.81 WR   GBR Ellie Simmonds   CHN Song Lingling   AUS Tiffany Thomas Kane
SM7 2:57.29   NZL Nikita Howarth   CAN Tess Routliffe   USA Cortney Jordan
SM8 2:40.23   USA Jessica Long   GBR Stephanie Millward   AUS Lakeisha Patterson
SM9 2:35.64   CHN Lin Ping   ESP Sarai Gascon   GBR Amy Marren
SM10 2:24.90 WR   NZL Sophie Pascoe   CAN Aurelie Rivard   HUN Bianka Pap
SM11 2:49.87   NED Liesette Bruinsma   SWE Maja Reichard   CHN Xie Qing
SM13 2:24.66   USA Rebecca Meyers   UZB Fotimakhon Amilova   UZB S. Toshpulatova
SM14 2:19.55 PR   GBR Bethany Firth   GBR Jessica-Jane Applegate   NED Marlou van der Kulk

Estaffette bewurkje seksje

4 x 50 m Frije Slach bewurkje seksje

Mingd
# Lân Tiid
    Sina 2:18.03 WR
    Brazylje 2:25.45
    Oekraïne 2:30.66

4 x 100 m Frije Slach bewurkje seksje

Manlju
# Lân Tiid
    Oekraïne 3:48.11
    Brazylje 3:48.98
    CHN 3:50.41
Froulju
# Lân Tiid
    Austraalje 4:16.65 WR
    Feriene Steaten 4:20.10
    Sina 4:24.22

4 x 200 m Wikselslach bewurkje seksje

Manlju
# Lân Tiid
    Sina 4:06.44
    Oekraïne 4:07.89
    Brazylje 4:17.51
Froulju
# Lân Tiid
    Grut-Brittanje 4:45.23 WR
    Austraalje 4:45.85
    Feriene Steaten 4:50.34

Útslaggen Fryske dielnimmers bewurkje seksje

Plak Ofstân Kategory Namme Tiid
4 Froulju 50 m Frije Slach S11 Liesette Bruinsma 31.23
8 Manlju 100 m Frije Slach S10 Olivier van de Voort 55.04
  Froulju 100 m Frije Slach S11 Liesette Bruinsma 1:08.55
5e yn 'e heats Manlju 400 m Frije Slach S10 Olivier van de Voort 4:17.22
  Froulju 400 m Frije Slach S11 Liesette Bruinsma 5:15.08
  Manlju 100 m Rêchslach S10 Olivier van de Voort 58.10
7e yn 'e heats Froulju 100 m Rêchslach S11 Liesette Bruinsma 1:30.58
  Froulju 100 m Skoalslach SB11 Liesette Bruinsma 1:25.81
5 Manlju 200 m Wikselslach SM10 Olivier van de Voort 2:13.72
  Froulju 200 m Wikselslach SM11 Liesette Bruinsma 2:49.87
5 Manlju 4 x 200 m Wikselslach Olivier van de Voort 4:22.79

Sjoch ek bewurkje seksje


 
Swimmen op de Paralympyske Simmerspullen
Rome 1960 | Tokio 1964 | Tel Aviv 1968 | Heidelberch 1972 | Toronto 1976 | Arnhim 1980 | New York en Stoke Mandeville 1984 | Seoel 1988 | Barcelona 1992 | Atlanta 1996 | Sydney 2000 | Atene 2004 | Peking 2008 | Londen 2012 | Rio de Janeiro 2016 | Tokio 2020 | Parys 2024 | Los Angeles 2028 |
wizigje


 
Paralympyske Simmerspullen 2016
 

Atletyk | Baanhurdfytsen | Bankdrukken | Basketbal | Blinefuotbal | Boccia | Bôgesjitten | CP-fuotbal | Dykhurdfytsen | Follybal | Goalball | Hynstesport | Hurdsilen | Judo | Kanofarren | Roeien | Rugby | Sjitsport | Skermjen | Swimmen | Tafeltennis | Tennis | Triatlon


wizigje