Atletyk op de Paralympyske Simmerspullen 2020

De atletyk by de XVIe Paralympyske Simmerspullen hie plak fan 27 augustus oant en mei 5 septimber 2021 yn it Tokyo National Stadium.

Atletyk op de Paralympyske Simmerspullen 2020
Tokyo National Stadium
Tokyo National Stadium
Atletyk op de Paralympyske Simmerspullen 2020 (Tokio)
Atletyk op de Paralympyske Simmerspullen 2020
De lokaasje fan it Tokyo National Stadium

Medaljespegel

bewurkje seksje

De top-10 fan lannen dy't by de atletyk medaljes wûn ha by de Paralympyske Simmerspullen fan 2012.

 Plak  Lân NOK       Totaal
1 Sina   CHN 27 13 11 51
2 Ruslân   RPC 12 13 13 38
3 Feriene Steaten   USA 10 17 14 41
4 Feriene Keninkryk   GBR 9 5 10 24
5 Brazylje   BRA 8 9 11 28
6 Switserlân     SUI 7 3 2 12
7 De Oekraïne   UKR 6 15 3 24
8 Iran   IRI 5 6 0 11
9 Poalen   POL 5 3 3 11
10 Oezbekistan   UZB 5 2 2 9
Legenda
WR = Wrâldkrekôr   PR = Paralympysk rekôr ER = Europeesk rekôr
Manlju
Klasse Tiid
(s)
     
T11 10,82   GRE Athanasios Ghavelas   FRA Timothée Adolphe   CHN Di Dongdong
T12 10,43   NOR Salum Ageze Kashafali   USA Noah Malone   RPC Roman Tarasow
T13 10,53   IRL Jason Smyth   ALG Skander Djamil Athmani   COL Jean Carlos Mina Aponza
T33 17,73   GBR Andrew Small   KUW Ahmad Almutairi   GBR Harri Jenkins
T34 15,01   TUN Walid Ktila   AUS Rheed McCracken   UAE Mohamed Hammadi
T35 11,39   RPC Dmitri Safronow   UKR Ihor Zwjetow   RPC Artem Kalaschjan
T36 11,85   CHN Deng Peicheng   AUS James Turner   ARG Alexis Sebastian Chavez
T37 10,95   USA Nick Mayhugh   RPC Andrei Wdowin   INA Saptoyoga Purnomo
T38 10,94   GBR Thomas Young   CHN Zhu Dening   AUS Evan O'Hanlon
T45/46/47 10,53   BRA P. Ferreira dos Santos   POL Michał Derus   BRA Washington Junior
T51 20,33   BEL Peter Genyn   FIN Toni Piispanen   BEL Roger Habsch
T52 16,99   USA Raymond Martin   JPN Yuki Oya   MEX L. De Jesus Perez Juarez
T53 14,20   THA Pongsakorn Paeyo   CAN Brent Lakatos   KSA Abdulrahman Al-Qurashi
T54 13,76   THA Athiwat Paeng-nuea   FIN Leo-Pekka Tähti   MEX J.P. Cervantes García
T63 12,04   RPC Anton Prochorow   BRA V. Goncalves Rodrigues   GER Léon Schäfer
T64 10,76   GER Felix Streng    CRC S.I. Guity Guity   GER Johannes Floors
  GBR Jonnie Peacock
Froulju
Klasse Tiid
(s)
     
T11 12,05   VEN L.P. Perez Lopez   CHN Liu Cuiqing It brûns is net útrikt
T12 11,49   CUB Omara Durand Elias   UKR Oksana Boturtschuk   CHN Liang Yanfen
T13 11,49   ESP A. Iglesias Forneiro   AZE Lamiya Valiyeva   USA Kym Crosby
T33/34 16,39   GBR Hannah Cockroft   GBR Kare Adenegan   AUS Robyn Lambird
T35 13,00   CHN Zhou Xia   AUS Isis Holt   GBR Maria Lyle
T36 16,39   CHN Shi Yiting   RPC Elena Ivanova   AUS Danielle Aitchison
T37 13,00   CHN Wen Xiaoyan   USA Jaleen Roberts   CHN Jiang Fenfen
T38 12,43   GBR Sophie Hahn   COL D.F. Jimenez Sanchez   GER Lindy Ave
T45/46/47 11,97   VEN Lisbeli Vera Andrade   USA Brittni Mason   USA Deja Young
T53 16,29   CHN Gao Fang   CHN Zhou Hongzhuan   GBR Samantha Kinghorn
T54 15,90   CHN Zhou Zhaoqian   FIN Amanda Kotaja   USA Cheri Madsen
T63 14,11   ITA Ambra Sabatini   ITA Martina Caironi   ITA Monica Contrafatto
T64 12,78   NED M. van Gansewinkel   GER Irmgard Bensusan   CAN M. Papaconstantinou
Manlju
Klasse Tiid
(s)
     
T35 23,00   RPC Dmitrii Safronov   UKR Ihor Tsvietov   RPC Artem Kalashian
T37 21,91   USA Nick Mayhugh   RPC Andrey Vdovin   BRA R. Gomes de Mendonça
T51 36,81   FIN Toni Piispanen   BEL Peter Genyn   BEL Roger Habsch
T61 23,59   RSA Ntando Mahlangu   GBR Richard Whitehead   GER Ali Lacin
T64 21,43    CRC S.I. Guity Guity   GER Felix Streng   USA Jarryd Wallace
Froulju
Klasse Tiid
(s)
     
T11 24,94   CHN Liu Cuiqing   BRA T.V. Simplicio da Silva   BRA J. Geber dos Santos
T12 23,02   CUB Omara Durand Elias   UKR Oksana Boturtschuk   RPC Anna Kulinitsch-Sorokina
T35 27,17   CHN Zhou Xia   AUS Isis Holt   GBR Maria Lyle
T36 28,21   CHN Shi Yiting   NZL Danielle Aitchison   ARG Yanina Andrea Martinez
T37 26,58   CHN Wen Xiaoyang   CHN Jiang Fenfen   FRA Mandy Francois-Elie
T45/46/47 24,52   VEN L.M.V. Andrade   USA Brittni Mason   POL Alicja Fiodorow-Jeromin
T64 26,22   NED M. van Gansewinkel   GER Irmgard Bensusan   NED Kimberly Alkemade
Manlju
Klasse Tiid
(s)
     
T11 50,42   ESP G. Descarrega Puigdevall   NAM Ananias Shikongo   FRA Gauthier Makunda
T12 47,59   MAR Abdeslam Hili   USA Noah Malone   TUN Rouay Jebabli
T13 46,70   ALG Skander Djamil Athmani   MAR Mohamed Amguoun   NAM Johannes Nambala
T20 47,63   FRA Charles-Antoine Kouakou   VEN Luis Rodriguez Bolivar   GBR Columba Blango
T36 52,80   AUS James Turner   RPC Evgenii Shvetcov   NZL William Stedman
T37 49,34   RPC Andrey Vdovin   USA Nick Mayhugh   RPC Chermen Kobesov
T38 49,99   MEX Jose Rodolfo Chessani   TUN Mohamed Farhat Chida   CAN Zachary Gingras
T45/46/47 47,38   MAR Ayoub Sadni   BRA Thomaz Ruan de Moraes   BRA Petrúcio Ferreira
T51/52 55,39   JPN Tomoki Sato   USA Raymond Martin   JPN Hirokazu Ueyonabaru
T53 46,61   THA Pongsakorn Paeyo   CAN Brent Lakatos   RPC Witali Grizenko
T54 45,72   USA Daniel Romanchuk   THA Athiwat Paeng-Nuea   CHN Yunqiang Dai
T62 45,85   GER Johannes Floors   NED Olivier Hendriks   USA Hunter Woodhall
Froulju
Klasse Tiid
(s)
     
T11 56,25   CHN Liu Cuiqing   BRA Thalita Simplício   MEX A.L. Pabon Mamian
T12 52,58   CUB Omara Durand Elias   UKR Oxana Boturchuk   VEN A.P. Pérez López
T13 55,00   AZE Lamiya Valiyeva   ESP A. Iglesias Forneiro   USA Kym Crosby
T20 55,18   USA Breanna Clark   UKR Julija Schuljar   BRA J. Felix Barbosa da Silva
T37 1:01,36   CHN Jiang Fenfen   UKR Natalija Kobsar   RSA Sheryl James
T38 1:00,00   GER Lindy Ave   RPC Margarita Gontscharowa   COL D.F. Jiménez Sánchez
T45/46/47 56,05   RSA Anrune Weyers   VEN L.M.V. Andrade   RPC Anastassija Solowjewa
T53 56,18     SUI Catherine Debrunner   GBR Samantha Kinghorn   CHN Zhou Hongzhuan
T54 53,59     SUI Manuela Schär   USA Cheri Madsen   CHN Zhou Zhaoqian
Manlju
Klasse Tiid
(min)
     
T33/34 1:45,50   TUN Walid Ktila   USA Mohamed Alhammadi   CHN Wang Yang
T53 1:36,07   THA Pongsakorn Paeyo   CAN Brent Lakatos   FRA Pierre Fairbank
T54 1:33,68     SUI Marcel Hug   CHN Dai Yunqiang   THA Saichon Konjen
Froulju
Klasse Tiid
(min)
     
T52/53 1:45,99   AUS Madison De Rozari   CHN Zhou Hongzhuan     SUI Catherine Debrunner
T54 1:42,81     SUI Manuela Schär   USA Tatyana McFadden   USA Susannah Scaroni
Manlju
Klasse Tiid
(min)
     
T11 3:57,60   BRA Yeltsin Jacques   JPN Shinya Wada   RPC Fedor Rudakov
T12/13 3:54,04   RPC Anton Kuliatin   TUN Rouay Jebabli   AUS Jaryd Clifford
T20 3:54,57   GBR Owen Miller   RPC Alexandr Rabotnitskii   ITA Ndiaga Dieng
T37/38 3:58,92   CAN Nathan Riech   ALG Abdelkrim Krai   AUS Deon Kenzie
T45/46 3:52,08   RPC Alexander Jaremtschuk   BUL Christijan Stojanow   UGA David Emong
T51/52 3:29,13   JPN Tomoki Sato   USA Raymond Martin   JPN Hirokazu Ueyonabaru
T53/54 2:49,55     SUI Marcel Hug   THA Prawat Wahoram   THA Putharet Khongrak
Froulju
Klasse Tiid
(min)
     
T11 4:37,40   MEX M.O. Rodriguez Saavedra   RSA Louzanne Coetzee   KEN Nancy Chelangat Koech
T12 4:23,24   ETH Tigist Gezahagn Menigstu   USA Liza Corso   TUN Somaya Bousaid
T20 4:27,84   POL B. Bieganowska-Zajac   UKR Liudmyla Danylina   GBR Hannah Taunton
T53/54 3:27,63   CHN Zhou Zhaoqian     SUI Manuela Schär   AUS Madison de Rozario
Manlju
Klasse Tiid
(min)
     
T11 15:13,62   BRA Yeltsin Jacques   JPN Kenya Karasawa   JPN Shinya Wada
T12/13 14:34,13   ESP Yassine Ouhdadi El Ataby   AUS Jaryd Clifford   RPC Alexander Kostin
T53/54 10:29,90     SUI Marcel Hug   CAN Brent Lakatos   THA Putharet Khongrak
Froulju
Klasse Tiid
(min)
     
T53/54 10:52,57   USA Susannah Scaroni     SUI Manuela Schär   USA Tatyana McFadden
Manlju
Klasse Tiid
(h)
     
T12/13 2:21:43   MAR El Amin Chentouf   AUS Jaryd Clifford   JPN Tadashi Horikoshi
T45/46 2:25:50   CHN Li Chaoyan   BRA A.D. Pires da Silva   JPN Tsutomu Nagata
T52/53/54 1:24:02     SUI Marcel Hug   CHN Zhang Yong   USA Daniel Romanchuk
Froulju
Klasse Tiid
(h)
     
T11/12 3:00:50   JPN Misato Michishita   RPC Elena Pautova   RSA Louzanne Coetzee
T53/54 1:38:11   AUS Madison de Rozario     SUI Manuela Schär   NED Nikita den Boer
Manlju
Klasse Ofstân
(m)
     
F32 45,39   CHN Liu Li   GRE A. Konstantinidis   ALG Walid Ferhah
F51 35,42   RPC Musa Taimazov   SRB Željko Dimitrijević   SVK Marián Kuřeja
Froulju
Klasse Ofstân
(m)
     
F32 28,74   POL Róża Kozakowska   UKR Anastassija Moskalenko   ALG Mounia Gasmi
F51 25,12   UKR Zoia Ovsii   USA Cassie Mitchell   RPC Elena Gorlova

Diskussmiten

bewurkje seksje
Manlju
Klasse Ofstân
(m)
     
F11 43,16   BRA A.R. da Silva   IRI Mahdi Olad   ITA Oney Tapia
F37 55,26   PAK Haider Ali   UKR Mykola Zhabnyak   BRA J.V. Teixeira de Souza Silva
F51/52 20,02   POL Piotr Kosewicz   CRO Velimir Sandor   LAT Aigars Apinis
F54/55/56 45,59   BRA C. Dos Santos Batista    IND Yogesh Kathuniya   CUB Leonardo Diaz Aldana
F62/64 60,22   USA Jeremy Campbell   CRO Ivan Katanušić   GBR Dan Greaves
Froulju
Klasse Ofstân
(m)
     
F11 40,83   CHN Liangmin Zhang   ITA Assunta Legnante   COL Y.M. Restrepo Muñoz
F37/38 38,50   CHN Mi Na   CHN Li Yingli   MEX R.C. Castro Castro
F40/41 37,91   TUN Raoua Tlili   MAR Youssra Karim   MAR Hayat El Garaa
F51/52/53 17,62   BRA E. Rodrigues Gomes   UKR Iana Lebjedjewa   UKR Soja Owsij
F56/57 31,46   UZB Mokhigul Khamdamova   ALG Nassima Saifi   BRA J.C. da Silva
F62/64 44,73   CHN Yao Juan   CHN Yang Yue   AUS Sarah Edmiston
Manlju
Klasse Ofstân
(m)
     
F12/13 69,52   GBR Daniel Pembroke   IRI Ali Pirouj   ESP Héctor Cabrera
F33/34 40,05   IRI Saeid Afrooz   COL Mauricio Valencia   COL D.F. Meneses Medina
F38 60,31   COL J.G. Lemos Rivas   UKR Wladyslaw Bilyj   COL L.F. Lucumi Villegas
F40/41 47,13   CHN Sun Pengxiang   IRI Sadegh Beit Sayah   IRQ Wildan Nukhailawi
F45/46 67,79   SRI D.P.H. Mudiyanselage    IND Devendra Jhajharia    IND Sundar Singh Gurjar
F53/54 31,35   IRI Hamed Amiri   RPC Alexey Kuznetsov   USA Justin Phongsavanh
F56/57 51,42   AZE Hamed Heidari   IRI Amanolah Papi   BRA C.V. Lins Nobre
F61/62/63/64 68,55    IND Sumit Sumit   AUS Michal Burian   SRI Dulan Kodithuwakku
Froulju
Klasse Ofstân
(m)
     
F12/13 42,59   UZB Nozimakhon Kayumova   CHN Zhao Yuping   BLR Lisaweta Pjatrenka
F33/34 22,28   CHN Zou Lijuan   GER Frances Herrmann   FIN Marjaana Heikkinen
F45/46 40,99   NZL Holly Robinson   NED Noëlle Roorda   GBR Hollie Arnold
F53/54 19,39   NGR Flora Ugwunwa   UZB Nurkhon Kurbanova   CHN Yang Liwan
F55/56 24,50   IRI Hashemiyeh Motaghian   BRA Raíssa Rocha Machado   LAT Diāna Dadzīte

Kûgelstjitten

bewurkje seksje
Manlju
Klasse Ofstân
(m)
     
F11 14,43   IRI Mahdi Olad   BRA A.R. da Silva   ITA Oney Tapia
F12 17,04   ESP Kim Lopez Gonzalez   UKR Roman Danyljuk   UZB Elbek Sultonov
F20 17,33   UKR Maksym Koval   UKR Oleksandr Yarovyi   GRE Efstratios Nikolaidis
F32 12,97   CHN Liu Li   RPC Aleksei Churkin   OMA Mohammed Al Mashaykhi
F33 11,37   MAR Zakariae Derhem   ALG Kamel Kardjena   CRO Deni Černi
F34 12,25   JOR Ahmad Hindi   MAR Azeddine Nouiri   QAT A. Abdulqadir Fiqi
F35 16,13   UZB Khusniddin Norbekov   ARG Hernán Emanuel Urra   CHN Fu Xinhan
F36 16,67   RPC Vladimir Sviridov   TUN Yassine Guenichi   GER Sebastian Dietz
F37 15,78   RPC Albert Chintschagow   TUN Ahmed Ben Moslah   BRA J.V. Teixeira de Souza Silva
F40 11,16   RPC Denis Gnesdilow   IRQ Garrah Tnaiash   POR Miguel Marques Monteiro
F41 14,06 OR   UZB Bobirjon Omonov   USA Hagan Landry   GER Niko Kappel
F45/46 16,75   CAN Greg Stewart   RPC Nikita Prokhorov   USA Joshua Cinnamo
F53 8,77   AZE Elvin Astanov   IRI Alireza Mokhtari Hemami   CZE Alireza Mokhtari Hemami
F54/55 12,63   BRA Wallace Santos   BUL Ruzhdi Ruzhdi   POL Lech Stoltman
F56/57 15,00   CHN Wu Guoshan   BRA Marco Aurélio Borges   BRA Thiago Paulino dos Santos
F61/63 15,33   GBR Aled Davies   IRI Sajad Mohammadian   KUW Faisal Sorour
Froulju
Klasse Ofstân
(m)
     
F11/12 14,78   UZB Safiya Burkhanova   ITA Assunta Legnante   MEX R. Valenzuela Álvarez
F20 14,39   ECU P.I. Mendes Sanchez   UKR Anastasiia Mysnyk   ECU Anais Mendez
F32 7,61   UKR Anastasiia Moskalenko   POL Róża Kozakowska   RPC Evgeniia Galaktionova
F33 7,10   ALG Asmahane Boudjadar   MAR Fouzia El Kassioui   AUS Maria Strong
F34 9,19   CHN Zou Lijuan   POL Lucyna Kornobys   MAR Saida Amoudi
F35 12,24   UKR Mariia Pomazan   BRA M.O. da Nobrega   CZE Anna Luxová
F36 11,03   RPC Galina Lipatnikova   ESP Miriam Martínez Rico   CHN Wu Qing
F37 15,12   NZL Lisa Adams   CHN Mi Na   CHN Li Yingli
F40 8,75   POL Renata Śliwińska   TUN Nourhein Belhaj Salem   NGR Lauritta Onye
F41 10,55   TUN Raoua Tlili   COL Mayerli Buitrago Ariza   ARG Antonella Ruiz Diaz
F54 8,33    CHI F. Mardones Sepulveda   MEX Gloria Zarza Guadarrama   UZB Nurkhon Kurbanova
F56/57 11,29   ALG Safia Djelal   CHN Xu Mian   NGR Eucharia Iyiazi

Heechspringen

bewurkje seksje
Manlju
Klasse Hichte
(m)
     
T45/46/47 2,15   USA R. Townsend-Roberts    IND
Nishad Kumar dielde sulveren medalje,
it brûns is net útrikt.
  USA Dallas Wise
T63 1,88   USA Sam Grewe    IND Mariyappan Thangavelu    IND Sharad Kumar
T64 2,10   GBR Jonathan Broom-Edwards    IND Praveen Kumar   POL Maciej Lepiato

Fierspringen

bewurkje seksje
Manlju
Klasse Ofstân
(m)
     
F11 6,47   CHN Di Dongdong   USA Lex Gillette   FRA Ronan Pallier
F12 7,21   IRI Amir Khosravani   CUB Leinier Savon Pineda   AZE Said Najafzade
F13 7,36   AZE Orkhan Aslanov   ESP Iván José Cano Blanco   USA Isaac Jean-Paul
F20 7,45   MAS Evgenii Torsunov   GRE Athanasios Prodromou   AUS Nicholas Hum
F36 5,76   RPC Jewgeni Torsunow   NZL William Stedman   UKR Roman Pawlyk
F37 6,59   UKR Vladyslav Zahrebelnyi   ARG Brian Lionel Impellizzeri   BRA M. Evangelista Cardoso
F38 7,13   CHN Zhu Dening   CHN Zhong Huanghao   COL José Gregorio Lemos
T45/46/47 7,46   CUB R.Y. Sol Cervantes   USA R. Townsend-Roberts   RPC Nikita Kotukov
T61/63 7,17   RSA Ntando Mahlangu   GER Léon Schäfer   DEN Daniel Wagner
T64 8,18   GER Markus Rehm   FRA Dimitri Pavadé   USA Trenten Merrill
Froulju
Klasse Ofstân
(m)
     
F11 5,00   BRA Silvania Costa de Oliveira   UZB Asila Mirzayorova   UKR Julija Pawlenko
F12 5,54   UKR Oxana Zubkowska   ESP Sara Martinez   ALG Lynda Hamri
F20 6,03   POL Karolina Kucharczyk   RPC Aleksandra Ruchkina   CRO Mikela Ristoski
F37 5,13   CHN Wen Xiaoyan   USA Jaleen Roberts   RPC Anna Saposchnikowa
F38 5,63   HUN Luca Ekler   RPC Margarita Goncharova   GBR Olivia Breen
F45/46/47 5,76   NZL Anna Grimaldi   RPC Aleksandra Moguchaia   ECU Kiara Rodriguez
F63 5,28   AUS Vanessa Low   ITA Martina Caironi     SUI Elena Kratter
F64 6,16   NED Fleur Jong   FRA Marie-Amélie Le Fur   NED M. van Gansewinkel

Útslaggen Fryske dielnimmers

bewurkje seksje
Plak Dissipline Klasse Namme Tiid
Ofstân
8 Manlju 100 m T63 Joël de Jong 12,90 (s)
6 Manlju Fierspringen T63 Joël de Jong 6,41 (m)


 
Atletyk op de Paralympyske Simmerspullen
Rome 1960 | Tokio 1964 | Tel Aviv 1968 | Heidelberch 1972 | Toronto 1976 | Arnhim 1980 | New York en Stoke Mandeville 1984 | Seoel 1988 | Barcelona 1992 | Atlanta 1996 | Sydney 2000 | Atene 2004 | Peking 2008 | Londen 2012 | Rio de Janeiro 2016 | Tokio 2020 | Parys 2024 | Los Angeles 2028 |
wizigje


 
Paralympyske Simmerspullen 2020
 

Atletyk | Baanhurdfytsen | Badminton| Bankdrukken | Basketbal | Blinefuotbal | Boccia | Bôgesjitten | Dykhurdfytsen | Follybal | Goalball | Hynstesport | Judo | Kanofarren | Roeien | Rugby | Sjitsport | Skermjen | Swimmen | Taekwondo | Tafeltennis | Tennis | Triatlon

wizigje