Atletyk op de Paralympyske Simmerspullen 2012

It Paralympysk Stadion fan Londen 2012

De XIVe Paralympyske Simmerspullen sille fan 29 augustus oant en mei 9 septimber 2012 hâlden wurde yn Londen. It atletyk hat plak yn it Olympic Stadium .

ManljuBewurkje

EstafetteBewurkje

4x100 m T11-13Bewurkje

Plak Lân Tiid
1   Ruslân 42.66
2   Sina 42.68
3   Azerbeidzjan 43.92

4x100 m T42-46Bewurkje

Plak Lân Tiid
1   Súd-Afrika 41.78 WR
2   Sina 42.98
3   Dútslân 45.23

4x400 m T53-54Bewurkje

Plak Lân Tiid
1   Sina 3:05.46 WR
2   Tailân 3:13.28
3   Austraalje 3:13.42

HurdrinneBewurkje

100 mBewurkje

Klasse Tiid Lân   Lân   Lân  
T11 11.17   CHN Lei Xue   BRA Lucas Prado   BRA Felipe Gomes
T12 10.81   RUS Fedor Trikolich   POL Mateusz Michalski   CHN Yansong Li
T13 10.46 WR   IRL Jason Smyth   CUB Luis Felipe Gutierrez   RSA Jonathan Ntutu
T34 15.91   TUN Walid Ktila   AUS Rheed McCracken   UAE Mohamed Hammadi
T35 12.62   UKR Iurii Tsaruk   RSA Teboho Mokgalagadi   CHN Xinhan Fu
T36 12.08   RUS Evgenii Shvetcov   GBR Graeme Ballard   UKR Roman Pavlyk
T37 11.51 WR   RSA Fanie van der Merwe   CHN Yongbin Liang   RUS Roman Kapranov
T38 10.79 WR   AUS Evan O'Hanlon   RSA Dyan Buis   CHN Wenjun Zhou
T42 12.40   GER Heinrich Popow   AUS Scott Reardon   GER Wojtek Czyz
T44 10.90   GBR Jonnie Peacock   USA Richard Browne   RSA Arnu Fourie
T46 11.05   CHN Xu Zhao   CUB Raciel Gonzalez Isidoria   GBR Ola Abidogun
T51 21.72   FIN Toni Piispanen   ITA Alvise de Vidi   ALG Mohamed Berrahal
T52 17.02   USA Raymond Martin   MEX Salvador Hernandez Mondragon   USA Paul Nitz
T53 14.75   GBR Mickey Bushell   CHN Yufei Zhao   CHN Shiran Yu
T54 13.79   FIN Leo Pekka Tahti   CHN Yang Liu   THA Saichon Konjen

200 mBewurkje

Klasse Tiid Lân   Lân   Lân  
T11 22.97   BRA Felipe Gomes   BRA Daniel Silva   ANG Jose Sayovo Armando
T12 21.56 WR   POL Mateusz Michalski   RUS Fedor Trikolich   CHN Yansong Li
T13 21.05 WR   IRL Jason Smyth   RUS Alexey Labzin   RUS Artem Loginov
T34 27.98 WR   TUN Walid Ktila   UAE Mohamed Hammadi   AUS Rheed McCracken
T35 25.86 WR   UKR Iurii Tsaruk   CHN Xinhan Fu   ARG Hernan Barreto
T36 24.70   UKR Roman Pavlyk   HKG Wa Wai So   GBR Ben Rushgrove
T37 23.10 WR   RUS Roman Kapranov   CHN Guangxu Shang   VEN Omar Monterola
T38 21.82 WR   AUS Evan O'Hanlon   RSA Dyan Buis   CHN Wenjun Zhou
T42 24.38 WR   GBR Richard Whitehead   USA Shaquille Vance   GER Heinrich Popow
T44 21.45   BRA Alan Fonteles Cardoso Oliveira   RSA Oscar Pistorius   USA Blake Leeper
T46 22.05   BRA Yohansson Nascimento   CUB Raciel Gonzalez Isidoria   AUS Simon Patmore
T52 30.25   USA Raymond Martin   JPN Tomoya Ito   MEX Salvador Hernandez Mondragon
T53 25.61   CHN Huzhao Li   CAN Brent Lakatos   CHN Yufei Zhao

400 mBewurkje

Klasse Tiid Lân   Lân   Lân  
T11 50.75   ANG Jose Sayovo Armando   BRA Lucas Prado   FRA Gauthier Tresor Makunda
T12 48.52 WR   TUN Mahmoud Khaldi   RSA Hilton Langenhoven   MEX Jorge Benjamin Gonzalez Sauceda
T13 48.59   RUS Alexey Labzin   RUS Alexander Zverev   MAR Mohamed Amguoun
T36 53.31 WR   RUS Evgenii Shvetcov   GBR Paul Blake   UKR Roman Pavlyk
T38 50.43   TUN Mohamed Farhat Chida   CHN Wenjun Zhou   RSA Union Sekailwe
T44 46.68   RSA Oscar Pistorius   USA Blake Leeper   USA David Prince
T46 48.45   AUT Gunther Matzinger   BRA Yohansson Nascimento   SRI Pradeep Sanjaya Uggl Dena Pathirannehelag
T52 58.54   USA Raymond Martin   JPN Tomoya Ito   AUT Thomas Geierspichler
T53 49.70   CHN Huzhao Li   CAN Brent Lakatos   AUS Richard Colman
T54 46.88   CHN Lixin Zhang   NED Kenny van Weeghel   CHN Chengming Liu

800 mBewurkje

Klasse Tiid Lân   Lân   Lân  
T12 1:56.42   TUN Abderrahim Zhiou   RUS Egor Sharov   GBR David Devine
T13 1:53.01   ALG Abdellatif Baka   KEN David Korir   MAR Abdelillah Mame
T36 2:05.32   RUS Evgenii Shvetcov   RUS Artem Arefyev   GBR Paul Blake
T37 1:57.22 WR   IRL Michael McKillop   TUN Mohamed Charmi   AUS Brad Scott
T46 1:51.82 WR   AUT Gunther Matzinger   ALG Samir Nouioua   KEN Abraham Tarbei
T52 2:00.34   USA Raymond Martin   JPN Tomoya Ito   MEX Leonardo De Jesus Perez Juarez
T53 1:41.13   AUS Richard Colman   CAN Brent Lakatos   USA Joshua George
T54 1:37.63   GBR David Weir   SUI Marcel Hug   THA Saichon Konjen

1500 mBewurkje

Klasse Tiid Lân   Lân   Lân  
T11 3:58.37 WR   KEN Samwel Mushai Kimani   BRA Odair Santos   CAN Jason Joseph Dunkerley
T13 3:48.31 WR   TUN Abderrahim Zhiou   KEN David Korir   GBR David Devine
T20 3:58.49   IRI Peyman Nasiri Bazanjani   POL Daniel Pek   POL Rafal Korc
T37 4:08.11   IRL Michael McKillop   AUS Brad Scott   TUN Mohamed Charmi
T46 3:50.15   KEN Abraham Tarbei   ETH Wondiye Fikre Indelbu   ALG Samir Nouioua
T54 3:12.09   GBR David Weir   THA Prawat Wahoram   KOR Gyu Dae Kim

5000 mBewurkje

Klasse Tiid Lân   Lân   Lân  
T11 15:26.26    CHI Cristian Valenzuela   CAN Jason Joseph Dunkerley   JPN Shinya Wada
T12 13:53.76 WR   MAR El Amin Chentouf   TUN Abderrahim Zhiou   KEN Henry Kirwa
T54 11:07.65   GBR David Weir   AUS Kurt Fearnley   FRA Julien Casoli

KegelsmiteBewurkje

Klasse Punten Lân   Lân   Lân  
F31/32/51 1010   SRB Zeljko Dimitrijevic   CZE Radim Beles   ALG Lahouari Bahlaz

DiskussmiteBewurkje

Klasse Ofstân Punten Lân   Lân   Lân  
F11 38.41   ESP David Casino   UKR Vasyl Lishchynskyi   AUT Bil Marinkovic
F32/33/34 49.03 WR 1166   CHN Yanzhang Wang   KSA Hani Alnakhli   ALG Lahouari Bahlaz
F35/36 38.54   GER Sebastian Ernst Klaus Dietz   UKR Oleksii Pashkov   CHN Wenbo Wang
F37/38 52.91 WR 1024   IRI Javad Hardani   CHN Dong Xia   POL Tomasz Blatkiewicz
F40 45.78 WR   CHN Zhiming Wang   GRE Paschalis Stathelakos   BRA Jonathan De Souza Santos
F42 46.14   GBR Aled Davies   IRI Mehrdad Karam Zadeh   CHN Lezheng Wang
F44 60.05   USA Jeremy Campbell   GBR Dan Greaves   IRI Farzad Sepahvand
F51/52/53 12.37 WR 1093   ALG Mohamed Berrahal   LAT Aigars Apinis   TUN Mohamed Zemzemi
F54/55/56 44.63 WR 1019   CUB Leonardo Diaz   SRB Drazenko Mitrovic   IRI Ali Mohammad Yari
F57/58 60.72 WR 1043   RUS Alexey Ashapatov   CZE Rostislav Pohlmann   EGY Metawa Abouelkhir

HeechspringeBewurkje

Klasse Hichte Punten Lân   Lân   Lân  
F42 1.74    FIJ Iliesa Delana    IND Girisha Hosanagara Nagarajegowda   POL Lukasz Mamczarz
F46 2.12 WR   POL Maciej Lepiato   USA Jeff Skiba   CHN Hongjie Chen

SpearsmiteBewurkje

Klasse Ofstân Punten Lân   Lân   Lân  
F12/13 64.38   CHN Pengkai Zhu   IRI Sajad Nikparast   CRO Branimir Budetic
F33/34 38.30 WR   IRI Mohsen Kaedi   CHN Yanzhang Wang   ALG Kamel Kardjena
F40 47.95 WR   CHN Zhiming Wang   IRQ Ahmed Naas   IRQ Wildan Nukhailawi
F42 52.79 WR   CHN Yanlong Fu   IRI Kamran Shokrisalari   NOR Runar Steinstad
F44 58.53   CHN Mingjie Gao   FRA Tony Falelavaki   NED Ronald Hertog
F52/53 21.84 985   JAM Alphanso Cunningham   IRI Abdolreza Jokar   MEX Mauro Maximo de Jesus
F54/55/56 28.07   MEX Luis Alberto Zepeda Felix   RUS Alexey Kuznetsov   GRE Manolis Stefanoudakis
F57/58 50.98 WR 1044   IRI Mohammad Khalvandi   BRA Claudiney Batista dos Santos   EGY Raed Salem

FierspringeBewurkje

Klasse Ofstân Punten Lân   Lân   Lân  
F11 6.46   UKR Ruslan Katyshev   USA Elexis Gillette   CHN Duan Li
F13 7.54   CUB Luis Felipe Gutierrez   CUB Angel Jimenez Cabeza   BUL Radoslav Zlatanov
F20 7.25   ESP Jose Antonio Exposito Pineiro   CRO Zoran Talic   POR Lenine Cunha
F36 5.23   UKR Roman Pavlyk   POL Mariusz Sobczak   RUS Vladimir Sviridov
F37/38 6.31 WR   RUS Gocha Khugaev   CHN Yuxi Ma   RSA Dyan Buis
F42/44 7.35 WR   GER Markus Rehm   GER Wojtek Czyz   DEN Daniel Jorgensen
F46 7.15   CHN Fuliang Liu   FRA Arnaud Assoumani   AZE Huseyn Hasanov

MaratonBewurkje

Klasse Tiid Lân   Lân   Lân  
T12 2:24:50 WR   ESP Alberto Suarez Laso   COL Elkin Alonso Serna Moreno   TUN Abderrahim Zhiou
T46 2:30:40   BRA Tito Sena   ESP Abderrahman Ait Khamouch   BEL Frederic van den Heede
T54 1:30:20   GBR David Weir   SUI Marcel Hug   AUS Kurt Fearnley

KûgelstjitteBewurkje

Klasse Ofstân Punten Lân   Lân   Lân  
F11/12 16.25 991   UKR Andrii Holivets   RUS Vladimir Andryushchenko   AUS Russell Short
F20 16.29 WR   AUS Todd Hodgetts   SWE Jeffrey Ige   MAS Muhammad Ziyad Zolkefli
F32/33 12.14 997   ALG Kamel Kardjena   ALG Karim Betina   ALG Mounir Bakiri
F34 13.10 WR   MAR Azeddine Nouiri   IRI Mohsen Kaedi   FRA Thierry Cibone
F37/38 17.52 WR   CHN Dong Xia   EGY Ibrahim Ahmed Abdelwareth   IRI Javad Hardani
F40 14.46 WR   CHN Zhiming Wang   ALG Hocine Gherzouli   GRE Paschalis Stathelakos
F42/44 18.16 1012   DEN Jackie Christiansen   CRO Darko Kralj   GBR Aled Davies
F46 15.68 WR   RUS Nikita Prokhorov   CHN Zhanbiao Hou   POL Tomasz Rebisz
F52/53 10.23 WR 1039   LAT Aigars Apinis   MEX Mauro Maximo de Jesus   USA Scot Severn
F54/55/56 11.63 988   IRI Jalil Bagheri Jeddi   POL Karol Kozun   GBR Robin Womack
F57/58 16.20 989   RUS Alexey Ashapatov   POL Janusz Rokicki   RSA Michael Louwrens

Hink-stap-springeBewurkje

Klasse Ofstân Lân   Lân   Lân  
F11 12.91   RUS Denis Gulin   CHN Duan Li   UKR Ruslan Katyshev
F12 15.02   AZE Oleg Panyutin   AZE Vladimir Zayets   CHN Hewei Dong
F46 15.20 WR   CHN Fuliang Liu   FRA Arnaud Assoumani   BLR Aliaksandr Subota

FrouljuBewurkje

EstafetteBewurkje

4x100 m T35/38Bewurkje

Plak Lân Tiid
1   Ruslân 54.86
2   Sina 55.65
3   Grut-Brittanje 56.08

HurdrinneBewurkje

100 mBewurkje

Klasse Tiid Lân   Lân   Lân  
T11 12.01 WR   BRA Terezinha Guilhermina   BRA Jerusa Geber Santos   BRA Jhulia Santos
T12 12.05   CHN Guohua Zhou   GBR Libby Clegg   UKR Oxana Boturchuk
T13 12.00   CUB Omara Durand   RSA Ilse Hayes   FRA Nantenin Keita
T34 18.06   GBR Hannah Cockroft   NED Amy Siemons   AUS Rosemary Little
T35 15.44 WR   CHN Ping Liu   ITA Oxana Corso   CAN Virginia McLachlan
T37 14.08   FRA Mandy Francois-Elie   NAM Johanna Benson   TUN Neda Bahi
T38 13.45   RUS Margarita Goncharova   CHN Junfei Chen   UKR Inna Stryzhak
T42 15.87 WR   ITA Martina Caironi   AUS Kelly Cartwright   GER Jana Schmidt
T44 13.26   FRA Marie-Amelie le Fur   NED Marlou van Rhijn   USA April Holmes
T46 12.01   CUB Yunidis Castillo   RUS Nikol Rodomakina   CHN Yanping Wang
T52 19.69   BEL Marieke Vervoort   CAN Michelle Stilwell   USA Kerry Morgan
T53 16.42   CHN Lisha Huang   CHN Hongzhuan Zhou   AUS Angela Ballard
T54 15.82 WR   CHN Wenjun Liu   CHN Hongjiao Dong   USA Tatyana McFadden

200 mBewurkje

Klasse Tiid Lân   Lân   Lân  
T11 24.82   BRA Terezinha Guilhermina   BRA Jerusa Geber Santos   CHN Juntingxian Jia
T12 24.46 WR   FRA Assia El Hannouni   CHN Guohua Zhou   CHN Daqing Zhu
T34 31.90   GBR Hannah Cockroft   NED Amy Siemons   NED Desiree Vranken
T35 32.72   CHN Ping Liu   ITA Oxana Corso   CAN Virginia McLachlan
T36 30.25   RUS Elena Ivanova   KOR Min Jae Jeon   GER Claudia Nicoleitzik
T37 29.26   NAM Johanna Benson   GBR Bethany Woodward   GER Maria Seifert
T38 27.39 WR   CHN Junfei Chen   RUS Margarita Goncharova   UKR Inna Stryzhak
T44 26.18 WR   NED Marlou van Rhijn   FRA Marie-Amelie le Fur   GER Katrin Green
T46 24.45 WR   CUB Yunidis Castillo   POL Alicja Fiodorow   RSA Anrune Liebenberg
T52 33.80   CAN Michelle Stilwell   BEL Marieke Vervoort   USA Kerry Morgan
T53 29.18   CHN Lisha Huang   AUS Angela Ballard   CHN Hongzhuan Zhou

400 mBewurkje

Klasse Tiid Lân   Lân   Lân  
T12 55.39   FRA Assia El Hannouni   UKR Oxana Boturchuk   MEX Daniela Eugenia Velasco Maldonado
T13 55.12   CUB Omara Durand   TUN Somaya Bousaid   GRE Alexandra Dimoglou
T37 1:05.86   TUN Neda Bahi   UKR Viktoriya Kravchenko   RUS Evgeniya Trushnikova
T53 55.47   CHN Hongzhuan Zhou   AUS Angela Ballard   CHN Lisha Huang
T54 52.97   USA Tatyana McFadden   CHN Hongjiao Dong   SUI Edith Wolf

800 mBewurkje

Klasse Tiid Lân   Lân   Lân  
T53 1:52.85   CHN Hongzhuan Zhou   CHN Lisha Huang   USA Jessica Galli
T54 1:47.01   USA Tatyana McFadden   SUI Edith Wolf   CHN Lihong Zou

1500 mBewurkje

Klasse Tiid Lân   Lân   Lân  
T12 4:37.65   RUS Elena Pautova   ESP Elena Congost   ITA Annalisa Minetti
T20 4:35.26   POL Barbara Niewiedzial   POL Arleta Meloch   HUN Ilona Biacsi
T54 3:36.42   USA Tatyana McFadden   SUI Edith Wolf   USA Shirley Reilly

5000 mBewurkje

Klasse Tiid Lân   Lân   Lân  
T54 12:27.87   SUI Edith Wolf   USA Shirley Reilly   AUS Christie Dawes

KegelsmiteBewurkje

Klasse Punten Lân   Lân   Lân  
F31/32/51 1064   TUN Maroua Ibrahmi   ALG Mounia Gasmi   GBR Gemma Prescott

DiskussmiteBewurkje

Klasse Ofstân Punten Lân   Lân   Lân  
F11/12 40.13 997   CHN Liangmin Zhang   CHN Hongxia Tang   GBR Claire Williams
F35/36 28.01 WR 1032   CHN Qing Wu   UKR Mariia Pomazan   AUS Katherine Proudfoot
F37/38 30.12 1095   UKR Mariia Pomazan   CHN Qing Wu   CHN Jiongyu Bao
F40 32.37 WR"   MAR Najat El Garraa   TUN Raoua Tlili   CHN Genjimisu Meng
F51/52/53 6.58 WR 1122   GBR Josie Pearson   IRL Catherine O Neill   USA Zena Cole
F57/58 40.34 1004   ALG Nassima Saifi   BUL Stela Eneva   IRL Orla Barry

SpearsmiteBewurkje

Klasse Ofstân Punten Lân   Lân   Lân  
F12/13 42.51 WR   SRB Tanja Dragic   RUS Anna Sorokina   AUT Natalija Eder
F33/34/52/53 27.03 WR   GER Birgit Kober   GER Marie Braemer-Skowronek   FIN Marjaana Huovinen
F37/38 37.86 WR   BRA Shirlene Coelho   CHN Qianqian Jia   AUS Georgia Beikoff
F46 41.15 WR   POL Katarzyna Piekart   RUS Nataliya Gudkova   AUS Madeleine Hogan
F54/55/56 17.89 WR   CHN Liwan Yang   TUN Hania Aidi   GER Martina Willing
F57/58 23.48 955   CHN Ming Liu   ALG Safia Djelal   RUS Larisa Volik

FierspringeBewurkje

Klasse Ofstân Punten Lân   Lân   Lân  
F11/12 6.60 WR 1065   UKR Oksana Zubkovska   CHN Juntingxian Jia   BLR Anna Kaniuk
F13 5.70   RSA Ilse Hayes   ALG Lynda Hamri   GRE Anthi Karagianni
F20 6.00 WR   POL Karolina Kucharczyk   RUS Krestina Zhukova   CRO Mikela Ristoski
F37/38 4.84   RUS Margarita Goncharova   UKR Inna Stryzhak   CHN Yuanhang Cao
F42/44 4.38 WR   AUS Kelly Cartwright   GBR Stef Reid   FRA Marie-Amelie le Fur
F46 5.63   RUS Nikol Rodomakina   AUS Carlee Beattie   CHN Jingling Ouyang

MaratonBewurkje

Klasse Tiid Lân   Lân   Lân  
T54 1:46:33   USA Shirley Reilly   GBR Shelly Woods   SUI Sandra Graf

KûgelstjitteBewurkje

Klasse Ofstân Punten Lân   Lân   Lân  
F11/12 16.74 WR 1011   ITA Assunta Legnante   CHN Hongxia Tang   CHN Liangmin Zhang
F20 13.80   POL Ewa Durska   UKR Anastasiia Mysnyk   UKR Svitlana Kudelya
F32/33/34 10.25 WR 1112   GER Birgit Kober   AUS Louise Ellery   TUN Maroua Ibrahmi
F35/36 12.22 WR"" 1062   UKR Mariia Pomazan   CHN Jun Wang   CHN Qing Wu
F37 12.20 WR   CHN Na Mi   CHN Qiuping Xu   CZE Eva Berna
F40 9.86 WR   TUN Raoua Tlili   CHN Genjimisu Meng   MAR Najat El Garraa
F42-44 13.05 WR 1055   CHN Juan Yao   CHN Yue Yang   GER Michaela Floeth
F54/55/56 7.50 WR 1057   CHN Liwan Yang   GER Marianne Buggenhagen   USA Angela Madsen
F57/58 11.43 1015   MEX Angeles Ortiz Hernandez   BUL Stela Eneva   NGR Eucharia Iyiazi

MedaljespegelBewurkje

De top-10 fan lannen dy't by it atletyk medaljes wûn ha tidens de Paralympyske Simmerspullen fan 2012.

 Plak  Lân NOK       Totaal
1 Sina   CHN 33 29 24 86
2 Ruslân   RUS 19 12 5 36
3 Ferienigd Kenynkrik   GBR 11 7 11 29
4 Feriene Steaten   USA 9 6 13 28
5 Tuneezje   TUN 9 5 5 19
6 Oekraine   UKR 8 7 7 22
7 Brazylje   BRA 7 8 3 18
8 Kuba   CUB 7 4 0 11
9 Poalen   POL 6 7 5 18
10 Austraalje   AUS 5 9 13 27

Sjoch ekBewurkje


Atletyk op de Paralympyske Simmerspullen
Rome 1960 | Tokio 1964 | Tel Aviv 1968 | Heidelberch 1972 | Toronto 1976 | Arnhim 1980 | New York & Stoke Mandeville 1984 | Seoul 1988 | Barselona 1992 | Atlanta 1996 | Sydney 2000 | Atene 2004 | Peking 2008 | Londen 2012 | Rio de Janêro 2016 |
wizigje


Paralympyske Simmerspullen 2012
Atletyk | Baanhurdfytse | Bankdrukke | Basketbal | Boccia | Blinefuotbal | CP-fuotbal | Goalball | Bôgesjitte | Judo | Hynstesport | Rugby | Roeie | Skermje | Sjitsport | Tafeltennis | Tennis | Follybal | Dykhurdfytse | Hurdsile | Swimme
wizig