Omgong fan Frankryk 1990

De 77ste edysje fan de Omgong fan Frankryk waard hâlden fan 30 juny oant en mei 22 july 1990.

flagge fan Frankryk Omgong fan Frankryk 1990
77ste edysje
Rûtekaart fan de Omgong fan Frankryk 1990
Rûtekaart fan de Omgong fan Frankryk 1990
Tiidrek 30 juny - 22 july 1990
Startplak flagge fan Frankryk Futuroscope
Finishplak Parys
Totale ôfstân 3.504 km
Gem. faasje 38,621 km/o
Dielnimmers 198
Klasseminten nei 22e etappe
Giele trui Flagge fan de Feriene Steaten USA Greg LeMond
Punten Flagge fan East-Dútslân GDR Olaf Ludwig
Boltsjestrui Flagge fan Frankryk FRA Thierry Claveyrolat
Wite trui Flagge fan Frankryk FRA Gilles Delion
Ploegen Flagge fan Frankryk FRA Z
Striidberens Flagge fan Spanje ESP Eduardo Chozas
foarrige edysje Omgong fan Frankryk 1989
folgjende edysje Omgong fan Frankryk 1991
Temaside  Sport

Dielnimmende ploegen

bewurkje seksje


De start wie yn Futuroscope, in attraksjepark dat opboud is om de tema's multymedia, sinematografy en futuristyske audio-fisuele techniken hinne. It leit sa'n tsien kilometer benoarden de stêd Poitiers.

Etappe-oersjoch

bewurkje seksje
Datum Etappe Start –
Finish
Ofstân
(yn km)
Type Winner   Klassemintslieder
30 June P Futuroscope 6.3 km   Prolooch   FRA Thierry Marie   FRA Thierry Marie
1 July 1 Futuroscope -
Futuroscope
138.5 km   Flakke etappe   NED Frans Maassen   CAN Steve Bauer
1 July 2 Futuroscope -
Futuroscope
44.5 km   Ploege-tiidrit   NED Panasonic
2 July 3 Poitiers -
Nantes
233.0 km   Flakke etappe   ITA Moreno Argentin
3 July 4 Nantes -
Mont Saint-Michel
203.0 km   Flakke etappe   BEL Johan Museeuw
4 July 5 Avranches -
Rouen
301.0 km   Flakke etappe   NED Gerrit Solleveld
5 July Rêstdei yn Rouen
6 July 6 Sarrebourg -
Vittel
202.5 km   Flakke etappe   NED Jelle Nijdam   CAN Steve Bauer
7 July 7 Vittel -
Épinal
61.5 km   Yndividuele tiidrit   MEX Raúl Alcalá
8 July 8 Épinal -
Besançon
181.5 km   Flakke etappe   GDR Olaf Ludwig
9 July 9 Besançon -
    Genève
196.0 km   Heuveletappe   ITA Massimo Ghirotto
10 July 10     Genève -
Saint-Gervais
118.5 km   Berchetappe   FRA Thierry Claveyrolat   FRA Ronan Pensec
11 July 11 Saint-Gervais -
Alpe d'Huez
182.5 km   Berchetappe   ITA Gianni Bugno
12 July 12 Fontaine -
Villard-de-Lans
33.5 km   Klimtiidrit   NED Erik Breukink   ITA Claudio Chiappucci
13 July Rêstdei yn Villard-de-Lans
14 July 13 Villard-de-Lans -
Saint-Étienne
149.0 km   Heuveletappe   ESP Eduardo Chozas   ITA Claudio Chiappucci
15 July 14 Le Puy-en-Velay -
Millau
205.0 km   Heuveletappe   ESP Marino Lejarreta
16 July 15 Millau -
Revel
170.0 km   Flakke etappe   FRA Charly Mottet
17 July 16 Blagnac -
Luz Ardiden
215.0 km   Berchetappe   ESP Miguel Induráin
18 July 17 Lourdes -
Pau
150.0 km   Berchetappe   URS Dmitri Konysjev
19 July 18 Pau -
Bordeaux
202.0 km   Flakke etappe   ITA Gianni Bugno
20 July 19 Castillon-la-Bataille -
Limoges
182.5 km   Flakke etappe   ITA Guido Bontempi
21 July 20 Lac de Vassivière -
Lac de Vassivière
45.5 km   Yndividuele tiidrit   NED Erik Breukink   USA Greg LeMond
22 July 21 Brétigny-sur-Orge -
Parys (Champs-Élysées)
182.5 km   Flakke etappe   BEL Johan Museeuw
Datum Etappe Start –
Finish
Ofstân
(yn km)
Type Winner   Klassemintslieder

Klassemintslieders nei eltse etappe

bewurkje seksje
Etappe Winner Giele trui
 
Griene trui
 
Bolletsjestrui
 
Jongerein
 
Ploegen
 
Striidberens
 
P   FRA
Thierry Marie
  FRA
Thierry Marie
  FRA
Thierry Marie
net útrikt   URS
Vjatsjeslav Jekimov
  NED
PDM
net útrikt
1   NED
Frans Maassen
  CAN
Steve Bauer
  NED
Frans Maassen
  ITA
Claudio Chiappucci
  NED
Buckler
  CAN
Steve Bauer
2   NED
PDM
  FRA
Z
net útrikt
3   ITA
Moreno Argentin
  GDR
Olaf Ludwig
  ITA
Moreno Argentin
4   BEL
Johan Museeuw
  DEN
Søren Lilholt
5   NED
Gerrit Solleveld
  NED
Buckler
  NED
Gerrit Solleveld
6   NED
Jelle Nijdam
  URS
Dmitri Konysjev
  DEN
Jesper Skibby
7   MEX
Raúl Alcalá
net útrikt
  GDR
Olaf Ludwig
  BEL
Michel Vermote
9   ITA
Massimo Ghirotto
  ESP
Eduardo Chozas
10   FRA
Thierry Claveyrolat
  FRA
Ronan Pensec
  FRA
Thierry Claveyrolat
  FRA
Gilles Delion
  FRA
Z
  FRA
Thierry Claveyrolat
11   ITA
Gianni Bugno
  FRA
Thierry Claveyrolat
12   NED
Erik Breukink
  ITA
Claudio Chiappucci
net útrikt
13   ESP
Eduardo Chozas
  USA
Greg LeMond
14   ESP
Marino Lejarreta
  FRA
Jean-Claude Bagot
15   FRA
Charly Mottet
  FRA
Charly Mottet
16   ESP
Miguel Induráin
  ITA
Claudio Chiappucci
17   URS
Dmitri Konysjev
  COL
Óscar Vargas
18   ITA
Gianni Bugno
  AUS
Phil Anderson
19   ITA
Guido Bontempi
  ITA
Guido Bontempi
20   NED
Erik Breukink
  USA
Greg LeMond
net útrikt
21   BEL
Johan Museeuw
    SUI
Thomas Wegmüller
Einklassemint   USA
Greg LeMond
  GDR
Olaf Ludwig
  FRA
Thierry Claveyrolat
  FRA
Gilles Delion
  FRA
Z
  ESP
Eduardo Chozas

Boarnen, noaten en referinsjes

bewurkje seksje
Boarnen, noaten en/as referinsjes:
Omgong fan Frankryk
  Giele trui ·   Griene trui ·  Boltsjestrui ·   Wite trui ·   Giel rêchnûmer ·   Read rêchnûmer
  Fryske dielnimmers ·   froulju
  Ferneamde bergen ·   Souvenir Henri Desgrange ·   Souvenir Jacques Goddet
1903 · 1904 · 1905 · 1906 · 1907 · 1908 · 1909 · 1910 · 1911 · 1912 · 1913 · 1914 · 1919 · 1920 · 1921 · 1922 · 1923 · 1924 · 1925 · 1926 · 1927 · 1928 · 1929 · 1930 · 1931 · 1932 · 1933 · 1934 · 1935 · 1936 · 1937 · 1938 · 1939 · 1947 · 1948 · 1949 · 1950 · 1951 · 1952 · 1953 · 1954 · 1955 · 1956 · 1957 · 1958 · 1959 · 1960 · 1961 · 1962 · 1963 · 1964 · 1965 · 1966 · 1967 · 1968 · 1969 · 1970 · 1971 · 1972 · 1973 · 1974 · 1975 · 1976 · 1977 · 1978 · 1979 · 1980 · 1981 · 1982 · 1983 · 1984 · 1985 · 1986 · 1987 · 1988 · 1989 · 1990 · 1991 · 1992 · 1993 · 1994 · 1995 · 1996 · 1997 · 1998 · 1999 · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021 · 2022 · 2023 · 2024
wizigje