Wrâldkampioenskip Reedriden Oer Alles foar Manlju

(Trochferwiisd fan WK Oer Alles Manlju)

It Wrâldkampioenskip Reedriden Oer Alles foar Manlju is fuortkaam út de kampioenskippen langebaan dy't de ISU (Ynternasjonale Reedryd-uny) organisearret sûnt 1893. De earste wrâldkampioenskippen op de langebaan waarden al yn 1889 yn Amsterdam hâlden, mar earst sûnt 1893 waarden de kampioenskippen as aktiviteit fan de ISU organisearre.

Untstean bewurkje seksje

Oarspronklik wie it kampioenskip Oer-alles in earetitel, dy't allinnich takend waard at immen op de kampioenskippen langebaan trije as fjouwer fan de ôfstannen wûn. Mei it ferbetterjen fan de tiidmjitting waard der lykwols ta oergongen in kampioen Oer-Alles oan te wizen op basis fan de kombinearre tiden. Hjirtroch kaam de klam by in kampoenskip langebaan op de titel Oer-Alles te lizzen, wêrtroch der ein 20e iuw in nij kampioenskip langebaan, it kampioenskip Ofstannen ynfierd waard foar de oarspronklike losse ôfstântitels.

Oant en mei de winter fan 1986 wie it noch mooglik de titel te winnen mei trije ôstânsoerwinnigs. Dêrnei is dy regel skrast.

Jierren sûnder titels bewurkje seksje

Medaljewinners Wrâldkampioenskippen Reedriden Oer Alles foar Manlju bewurkje seksje

Jier Plak   Goud   Sulver   Brûns
1889   Amsterdam net takend
1890   Amsterdam net takend
1891   Amsterdam   USA Joseph F. Donoghue - -
1892   Amsterdam Fanwege it minne iis net hâlden
1893   Amsterdam   NED Jaap Eden - -
1894   Stockholm net takend
1895   Hamar   NED Jaap Eden - -
1896   Sint-Petersburch   NED Jaap Eden - -
1897   Montreal   CAN Jack K. McCullock - -
1898     Davos   NOR Peder Østlund - -
1899   Berlyn   NOR Peder Østlund - -
1900   Oslo   NOR Edvard Engelsaas - -
1901   Stockholm   FIN Franz Frederik Wathén - -
1902   Helsingfors gjin winner
1903   Sint-Petersburch net takend
1904   Kristiania   NOR Sigurd Mathisen - -
1905   Grins   NED Coen de Koning - -
1906   Helsingfors net takend
1907   Trondheim net takend
1908     Davos   NOR Oscar Mathisen   NOR Martin Sætherhaug   SWE Moje Öholm
1909   Kristiania   NOR Oscar Mathisen   NOR Oluf Steen   SWE Otto Andersson
1910   Helsingfors   RUS Nikolay Strunnikov   NOR Oscar Mathisen   NOR Martin Sætherhaug
1911   Trondheim   RUS Nikolay Strunnikov   NOR Martin Sætherhaug   NOR Henning Olsen
1912   Kristiania   NOR Oscar Mathisen   FIN Gunnar Strömsten   NOR Trygve Lundgren
1913   Helsingfors   NOR Oscar Mathisen   RUS Vasily Ippolitov   RUS Nikita Naidenov
1914   Kristiania   NOR Oscar Mathisen   RUS Vasily Ippolitov   FIN Wäinö Wickstrøm
1922   Kristiania   NOR Harald Strøm   NOR Roald Larsen   FIN Clas Thunberg
1923   Stockholm   FIN Clas Thunberg   NOR Harald Strøm   URS Jakov Melnikov
1924   Helsinki   NOR Roald Larsen   FIN Uuno Pietilä   FIN Julius Skutnabb
1925   Oslo   FIN Clas Thunberg   FIN Uuno Pietilä   NOR Roald Larsen
1926   Trondheim   NOR Ivar Ballangrud   NOR Roald Larsen   NOR Bernt Evensen
1927   Tampere   NOR Bernt Evensen   FIN Clas Thunberg   NOR Armand Carlsen
1928     Davos   FIN Clas Thunberg   NOR Ivar Ballangrud   NOR Bernt Evensen
1929   Oslo   FIN Clas Thunberg   NOR Ivar Ballangrud   NOR Michael Staksrud
1930   Oslo   NOR Michael Staksrud   NOR Ivar Ballangrud   NED Dolph van der Scheer
1931   Helsinki   FIN Clas Thunberg   NOR Bernt Evensen   NOR Ivar Ballangrud
1932   Lake Placid   NOR Ivar Ballangrud   NOR Michael Staksrud   NOR Bernt Evensen
1933   Trondheim   NOR Hans Engnestangen   NOR Michael Staksrud   NOR Ivar Ballangrud
1934   Helsinki   NOR Bernt Evensen   FIN Birger Wasenius   NOR Ivar Ballangrud
1935   Oslo   NOR Michael Staksrud   NOR Ivar Ballangrud   NOR Hans Engnestangen
1936     Davos   NOR Ivar Ballangrud   FIN Birger Wasenius   USA Eddie Schroeder
1937   Oslo   NOR Michael Staksrud   FIN Birger Wasenius   AUT Max Stiepl
1938     Davos   NOR Ivar Ballangrud   AUT Karl Wazulek   NOR Charles Mathiesen
1939   Helsinki   FIN Birger Wasenius   LAT Alfons Berzins   NOR Charles Mathiesen
1947   Oslo   FIN Lassi Parkkinen   NOR Sverre Farstad   SWE Åke Seyffarth
1948   Helsinki   NOR Odd Lundberg   USA Johnny Werket   NOR Henry Wahl
1949   Oslo   HUN Kornél Pajor   NED Kees Broekman   NOR Odd Lundberg
1950   Eskilstuna   NOR Hjalmar Andersen   NOR Odd Lundberg   USA Johnny Werket
1951     Davos   NOR Hjalmar Andersen   GBR Johnny Cronshey   HUN Kornél Pajor
1952   Hamar   NOR Hjalmar Andersen   FIN Lassi Parkkinen   NOR Ivar Martinsen
1953   Helsinki   URS Oleg Gontsjarenko   URS Boris Shilkov   NED Wim van der Voort
1954   Sapporo   URS Boris Shilkov   URS Oleg Gontsjarenko   URS Jevgeni Grisjin
1955   Moskou   SWE Sigvard Ericsson   URS Oleg Gontsjarenko   URS Boris Shilkov
1956   Oslo   URS Oleg Gontsjarenko   URS Robert Merkulov   URS Jevgeni Grisjin
1957   Östersund   NOR Knut Johannesen   URS Boris Shilkov   URS Boris Zybin
1958   Helsinki   URS Oleg Gontsjarenko   URS Vladimir Shilikovsky   NOR Roald Aas
1959   Oslo   FIN Juhani Järvinen   FIN Toivo Salonen   URS Robert Merkulov
1960     Davos   URS Boris Stenin   FRA André Kouprianoff   GDR Helmut Kuhnert
1961   Gotenburg   NED Henk van der Grift   URS Viktor Kosichkin   NED Rudie Liebrechts
1962   Moskou   URS Viktor Kosichkin   NED Henk van der Grift   SWE Ivar Nilsson
1963   Karuizawa   SWE Jonny Nilsson   NOR Knut Johannesen   NOR Nils Egil Aaness
1964   Helsinki   NOR Knut Johannesen   URS Viktor Kosichkin   NED Rudie Liebrechts
1965   Oslo   NOR Per Ivar Moe   FIN Jouko Launonen   NED Ard Schenk
1966   Gotenburg   NED Kees Verkerk   NED Ard Schenk   SWE Jonny Nilsson
1967   Oslo   NED Kees Verkerk   NED Ard Schenk   NOR Fred Anton Maier
1968   Gotenburg   NOR Fred Anton Maier   NOR Magne Thomassen   NED Ard Schenk
1969   Dimter   NOR Dag Fornæss   SWE Göran Claeson   NED Kees Verkerk
1970   Oslo   NED Ard Schenk   NOR Magne Thomassen   NED Kees Verkerk
1971   Gotenburg   NED Ard Schenk   SWE Göran Claeson   NED Kees Verkerk
1972   Oslo   NED Ard Schenk   NOR Roar Grønvold   NED Jan Bols
1973   Dimter   SWE Göran Claeson   NOR Sten Stensen   NED Piet Kleine
1974   Inzell   NOR Sten Stensen   NED Harm Kuipers   SWE Göran Claeson
1975   Oslo   NED Harm Kuipers   URS Vladimir Ivanov   URS Yury Kondakov
1976   It Hearrenfean   NED Piet Kleine   NOR Sten Stensen   NED Hans van Helden
1977   It Hearrenfean   USA Eric Heiden   NOR Jan Egil Storholt   NOR Sten Stensen
1978   Gotenburg   USA Eric Heiden   NOR Jan Egil Storholt   URS Sergej Martsjûk
1979   Oslo   USA Eric Heiden   NOR Jan Egil Storholt   NOR Kay Stenshjemmet
1980   It Hearrenfean   NED Hilbert van der Duim   USA Eric Heiden   NOR Tom Erik Oxholm
1981   Oslo   NOR Amund Sjøbrend   NOR Kay Stenshjemmet   NOR Jan Egil Storholt
1982   Assen   NED Hilbert van der Duim   URS Dmitry Bochkaryov   NOR Rolf Falk-Larssen
1983   Oslo   NOR Rolf Falk-Larssen   SWE Tomas Gustafson   URS Aleksandr Baranov
1984   Gotenburg   URS Oleg Bozhev   GDR Andreas Ehrig   NED Hilbert van der Duim
1985   Hamar   NED Hein Vergeer   URS Oleg Bozhev   NED Hilbert van der Duim
1986   Inzell   NED Hein Vergeer   URS Oleg Bozhev   URS Viktor Shasherin
1987   It Hearrenfean   URS Nikolay Gulyayev   URS Oleg Bozhev   AUT Michael Hadschieff
1988   Alma-Ata   USA Eric Flaim   NED Leo Visser   USA Dave Silk
1989   Oslo   NED Leo Visser   NED Gerard Kemkers   NOR Geir Karlstad
1990   Innsbruck   NOR Johann Olav Koss   NED Ben van der Burg   NED Bart Veldkamp
1991   It Hearrenfean   NOR Johann Olav Koss   ITA Roberto Sighel   NED Bart Veldkamp
1992   Calgary   ITA Roberto Sighel   NED Falko Zandstra   NOR Johann Olav Koss
1993   Hamar   NED Falko Zandstra   NOR Johann Olav Koss   NED Rintje Ritsma
1994   Gotenburg   NOR Johann Olav Koss   NED Ids Postma   NED Rintje Ritsma
1995   Baselga di Pinè   NED Rintje Ritsma   JPN Keiji Shirahata   ITA Roberto Sighel
1996   Inzell   NED Rintje Ritsma   NED Ids Postma   JPN Keiji Shirahata
1997   Nagano   NED Ids Postma   JPN Keiji Shirahata   GER Frank Dittrich
1998   It Hearrenfean   NED Ids Postma   NED Rintje Ritsma   ITA Roberto Sighel
1999   Hamar   NED Rintje Ritsma   RUS Vadim Sajûtin   NOR Eskil Ervik
2000   Milwaukee   NED Gianni Romme   NED Ids Postma   NED Rintje Ritsma
2001   Bûdapest   NED Rintje Ritsma   NED Ids Postma   BEL Bart Veldkamp
2002   It Hearrenfean   NED Jochem Uytdehaage   RUS Dmitry Shepel   USA Derek Parra
2003   Gotenburg   NED Gianni Romme   NED Rintje Ritsma   NED Ids Postma
2004   Hamar   USA Chad Hedrick   USA Shani Davis   NED Carl Verheijen
2005   Moskou   USA Shani Davis   USA Chad Hedrick   NED Sven Kramer
2006   Calgary   USA Shani Davis   ITA Enrico Fabris   NED Sven Kramer
2007   It Hearrenfean   NED Sven Kramer   ITA Enrico Fabris   NED Carl Verheijen
2008   Berlyn   NED Sven Kramer   NOR Håvard Bøkko   USA Shani Davis
2009   Hamar   NED Sven Kramer   NOR Håvard Bøkko   ITA Enrico Fabris
2010   It Hearrenfean   NED Sven Kramer   USA Jonathan Kuck   NOR Håvard Bøkko
2011   Calgary   RUS Ivan Skobrev   NOR Håvard Bøkko   NED Jan Blokhuijsen
2012   Moskou   NED Sven Kramer   NED Jan Blokhuijsen   NED Koen Verweij
2013   Hamar   NED Sven Kramer   NOR Håvard Bøkko   BEL Bart Swings
2014   It Hearrenfean   NED Koen Verweij   NED Jan Blokhuijsen   RUS Denis Yûskov
2015   Calgary   NED Sven Kramer   RUS Denis Jûskov   NOR Sverre Lunde Pedersen
2016   Berlyn   NED Sven Kramer   NOR Sverre Lunde Pedersen   NED Jan Blokhuijsen
2017   Hamar   NED Sven Kramer   NED Patrick Roest   NED Jan Blokhuijsen
2018   Amsterdam   NED Patrick Roest   NOR Sverre Lunde Pedersen   NED Marcel Bosker
2019   Calgary   NED Patrick Roest   NOR Sverre Lunde Pedersen   NED Sven Kramer
2020   Hamar   NED Patrick Roest   NOR Sverre Lunde Pedersen   JPN Seitaro Ichinohe
2022   Hamar   SWE Nils van der Poel   NED Patrick Roest   BEL Bart Swings

Medaljes einklassemint bewurkje seksje

Medaljeferdieling nei persoan oant en mei 2022 (top-20 klassemint):

reedrider       Totaal
1   NED Sven Kramer 9 0 3 12
2   FIN Clas Thunberg 5 1 1 7
3   NOR Oscar Mathisen 5 1 0 6
4   NOR Ivar Ballangrud 4 4 3 11
5   NED Rintje Ritsma 4 2 3 9
6   NED Ard Schenk 3 2 2 7
7   NOR Michael Staksrud 3 2 1 6
8   URS Oleg Gontsjarenko 3 2 0 5
  NED Patrick Roest 3 2 0 5
10   NOR Johann Olav Koss 3 1 1 5
11   USA Eric Heiden 3 1 0 4
12   NOR Hjalmar Andersen 3 0 0 3
  NED Jaap Eden 3 0 0 3
14   NED Ids Postma 2 4 1 7
15   NOR Bernt Evensen 2 1 3 6
16   USA Shani Davis 2 1 1 4
17   NOR Knut Johannesen 2 1 0 3
18   NED Kees Verkerk 2 0 3 5
19   NED Hilbert van der Duim 2 0 2 4
20   NOR Peder Østlund 2 0 0 2
  NED Gianni Romme 2 0 0 2
  RUS Nikolaj Stroennikov 2 0 0 2
  NED Hein Vergeer 2 0 0 2

Poadiumplakken nei lân (oant en mei 2022) bewurkje seksje

Medaljeferdieling nei lân oant en mei 2022: (foar bygelyks Sovjet-Uny jildt it lân op momint fan it kampioenskip)

Lân       Totaal
1   Nederlân 40 19 30 89
2    Noarwegen 36 35 31 102
3   Finlân 9 10 3 22
4   Sovjet-Uny 8 13 10 31
5   Feriene Steaten 8 5 5 18
6   Sweden 4 3 6 13
7   Ruslân 3 5 2 10
8   Itaalje 1 3 3 7
9   Kanada 1 0 0 1
  Hongarije 1 0 0 1
11   Japan 0 2 2 4
12   Eastenryk 0 1 2 3
13   East-Dútslân 0 1 1 2
14   Frankryk 0 1 0 1
  Grut-Brittanje 0 1 0 1
  Letlân 0 1 0 1
17   Belgje 0 0 3 3
18   Dútslân 0 0 1 1

Sjoch ek bewurkje seksje